ABD Başkanı Trump John Bolton'ı neden kovdu?

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya üzerinden yayınladığı mesajında John Bolton’ı görevden aldığını duyurması gündeme bomba gibi düştü

ABD Başkanı Trump John Bolton'ı neden kovdu?
banner78

Peki Bolton neden ayrıldı, bu istifalar son mu olacak? CNN TÜRK Dış Haberler Servisi'nden Enver Kaptanoğlu açıkladı.

10'dan sonrası programına konuşan Enver Kaptanoğlu, Bolton'ın göreve geldiği gün de savaş yanlısı tutumu nedeniyle gündem olduğunu, eski ulusal güvenlik danışmanının yönetimin şahin kanadında olduğunu belirtti. 

banner97
Kaptanoğlu, Bolton'ın istifa sürecini şu sözlerle anlattı: 

"Bu karar sürpriz olarak son dakika şeklinde verildi ancak çok da sürpriz değildi. Çünkü Trump ve Bolton arasındaki fikir ayrılığının uzun süredir yaşandığı konuşuluyordu kulislerde. Hatta en son Afganistan konulu bir toplantıda ciddi bir tartışma olduğu belirtiliyordu. O toplantıda ciddi anlamda karşılıklı bağırışmalar yaşandığı Amerikan medyasında yer alıyordu. 

Bolton'un istifası ABD'nin politikasında bir değişikliğe gidildiği anlamına tabii ki gelmiyor ama İran konusunda özellikle Pompeo'nun yaptığı açıklama çok önemliydi. Diğer bir konu da Venezuela. ABD Venezuela'daki darbe girişiminda muhalif lider Guaido'yu destekliyordu. Bu desteğe rağmen Venezuela'dan bir sonuç alınamaması yine Trump'ı bu konuda karara iten faktörlerden biriydi."

banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER