ABD'den Türkiye'ye yaptırım kararı

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'ye yönelik yaptırım öngören kararnameyi imzaladı

ABD'den Türkiye'ye yaptırım kararı
banner78

Listede 100 milyar dolarlık ticaret anlaşması görüşmelerinin durdurulması da var.

Barış Pınarı Harekatı'nın gerekçe gösterdi, ABD Başkanı yaptırımları devreye sokacak kararnameyi imzaladı. 

Karanameye göre ABD, Türkiye ile yürüttüğü 100 milyar dolarlık ticaret anlaşması müzakerelerinin derhal durdurulacağını savundu. Demir-çelik vergilerinin ise 2019 Mayıs öncesine dönülerek yüzde 50'ye çıkarılacağı belirtildi. 

ABD Başkanı yazılı açıklamasında, Washington yönetiminin Suriye'deki harekatı destekleyen herkese ağır ekonomik yaptırımlar uygulamayı sürdüreceğini söyledi. Trump yaptırımların Türkiye ekonomisine büyük zarar vereceğini de belirtti.

banner97

Terör örgütü DEAŞ'ın bölgeden tamamen temizlendiğini savunan Trump, "Türkiye'nin harekatının bu kazanımları tehlikeye atmaması gerek" dedi. Barış Pınarı Harekatı'nın bölgeye zarar verdiğini iddia etti. 

Yaptırım 3 bakan ve 2 bakanlığı da kapsarken o isimleri ABD Hazine Bakanlığı açıkladı. Yaptırım uygulanan bakanlar arasında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yer alıyor. Bunun yanı sıra Milli Savunma Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlıkları da yaptırım listesinde... 

Karara ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'dan ilk yorum da geldi. Pompeo, Türkiye ile ABD'nin Suriye konusunu müzakere etmesi gerektiğini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump, 13 Kasım'da ABD'de görüşecek. 

banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER