Guterres: Yabancı düşmanlığı tsunami gibi yayılmaya devam ediyor

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, koronavirüsün ayrım yapmamasına rağmen, toplumlar arasında nefret söylemi ve yabancı düşmanlığını artırdığını belirtti.

Guterres: Yabancı düşmanlığı tsunami gibi yayılmaya devam ediyor
banner78

BM Genel Sekreteri Guterres, yeni tip koronavirüs (COVID-19) ile ilgili video mesaj yayımladı.

Guterres, ''COVID-19, kim olduğumuz, nerede yaşadığımız ya da neye inandığımıza bakmıyor ama nefret, yabancı düşmanlığı, günah keçisi yapma ve korku tellallığı, tsunami gibi yayılmaya devam ediyor.'' dedi.

banner97
Koronavirüs nedeniyle online ortamlarda ve sokaklarda yabancı düşmanlığının, antisemitik komplo teorilerinin ve Müslümanlara karşı saldırıların arttığına dikkati çeken Guterres, göçmen ve mültecilere ise virüsün kaynağı gibi davranıldığını ve tedaviden mahrum bırakıldıklarını ifade etti.

'Nefret virüsüne karşı toplumların bağışıklığı güçlendirilmeli'

Gazetecilerin, sağlık çalışanlarının ve insan hakları aktivistlerinin ise hedef gösterildiğini belirten Guterres, ''Nefret virüsüne karşı toplumlarımızın bağışıklığını güçlendirmeliyiz.'' diye konuştu.

Siyasetçilere ve liderlere toplumlarının her kesimiyle dayanışma içinde olmaları çağrısında bulunan Guterres, sosyal medya şirketlerini ise ırkçı, kadın düşmanı ve diğer zararlı tüm içerikleri bu online platformlardan kaldırmaya davet etti.  

banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER