Petrolün varili % 10 artışla 66 doların üzerinde

Petrolün varili % 10 artışla 66 doların üzerinde
banner78

Petrol fiyatlarında artış. Dünyada ham petrolün varil fiyatı haftaya 66 doların üzerinde fiyatla başladı. Artışın nedeni Suudi Arabistan'da petrol sahasına düzenlenen drone'lu saldırı sonrası Suudi hükümetinin petrol arzını yarı yarıya azaltma tehdidi...

Petrolün varil fiyatı bu sabah haftanın ilk iş gününde 66,15 dolardan işlem görüyor. Petrol fiyatları, Suudi Arabistan'da petrol sahasına düzenlenen saldırının ardından dünya petrol arzını yaklaşık yüzde 5 azaltmasının ardından gün içi rekor artış gerçekleştirerek varil başı 71 doların üzerine yükseldi. ABD saldırıyı İran'ın düzenlediğini iddia etti.

banner97
Londra'da Brent petrolü vadeli kontratları, Pazartesi günü olağanüstü başlangıcında, açılışın hemen ardından saniyeler içinde 12 dolar sıçradı ve bu yükseliş, 1988'de işlem görmeye başlamasından bu yana dolar bazında en büyük güniçi artışı işaret ediyor. fiyatlar daha sonra, bu ilk yüzde 20'lik artışın yarısını geri verdi, yüzde 9,5'luk artışa yerini bıraktı, ancak halen 3 yılı aşkın sürenin en büyük artışını göstermiş durumda.

 Credit Suisse Group AG enerji analisti Saul Kavonic, "Petrol piyasasında bu denli bir arz aksaklığı ve böylesine bir fiyat tepkisi görmedik," dedi ve "Siyasi risk primi petrol piyasası gündemine geri döndü" değerlensirmesinde bulundu.

banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER