Piyasalar Brexit’e kilitlendi

Brexit’in ertelenme ihtimali dün sterlinin değer kazanmasını sağladı, doların sakin bir seyir izlediği günde TL yine kayıp yaşadı

Piyasalar Brexit’e kilitlendi
banner78

İngiliz Sterlini “Brexit'te erteleme” beklentisiyle dün kazançlarını artırdı. Sterlin parlamentonun 16 gün içinde gerçekleşecek anlaşmasız Brexit için hayır oyu vereceği yönündeki beklentilerin artmasıyla dolar karşısındaki kazançlarını artırdı.

İngiliz Sterlini geçtiğimiz iki günde dolar karşısında 1,30 ile 1,33 seviyeleri arasında sert dalgalanması sonrasında Londra'daki erken işlemlerde 1,3150 civarında bir miktar destek buldu.

Sterlinin yükselişi Türk Lirası’nı da etkiledi. Sterlin/TL önceki gün 7,1920’de iken, dün 7,2190’a çıktı.

Dolar/TL önceki akşamki oylamanın ardından dün sabah gelişmekte olan ülke para birimlerinde gözlenen sınırlı değer kaybına paralel hareket etti ancak gün içinde TL, Brezilya reali ile birlikte benzer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrıştı.

Dolar kuru önceki gün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 5,46 TL seviyesinde hareket ederken, yeni güne 5,45 TL seviyeden başladı. Dolar kuru gün içerisinde en yüksek 5,4692 TL seviyesini görürken; saat 18.30 sıralarında 5,4655 TL seviyesinde bulunuyordu. Dün gün içinde 6,1849 TL'ye kadar yükselen Euro kuru ise aynı dakikalarda 6,1825 TL'de hareket ediyordu.

KKTC piyasası da yaklaşan bir döviz krizinin endişelerini taşımaya başladı. Artışını sürdüren sterlin dün kapanışta 7,2350 TL’den satılıyordu. Dolar 5,4850 TL’den, Euro ise 6,2150 TL’den alıcı buldu.

Analistler teknik açıdan dolarda 5,50 TL'nin önemli direnç, 5,40 TL'nin destek konumunda bulunduğunu kaydetti.

Doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, saat 17.00 sıralarında yüzde 0,22 düşüşle 96,69 seviyesinde, Euro/dolar paritesi ise 1,1313 seviyesinde bulunuyordu.

Risk iştahı azaldı

İngiltere parlamentosunun önceki gece Başbakan Theresa May'in Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmak için sağladığı ve hafta başında AB'den ek güvenceler aldığı anlaşmayı tekrar reddetmesi, piyasalarda risk iştahını azalttı.

Parlamentonun dün KSİ 21.00’de, AB ile ilişkileri düzenleyecek herhangi bir anlaşma olmadan AB'den ayrılmayı oylaması bekleniyordu. Oylamadan ret kararı çıkması halinde parlamentonun bugün de ayrılma tarihini ertelemeyi oylaması planlanıyor. Tüm bu oylamalara rağmen AB'de ayrılma süreci belirsizliğini koruyor.

AB'den ayrılma tarihinin ertelenmesi, erken seçimlere gidilmesi, hatta Brexit olarak adlandırılan AB'den ayrılma kararının tekrar referanduma sunulması bile ihtimal dahilinde. Bunun yanı sıra May AB'den ayrılma planını üçüncü defa revize edip yeni bir oylamaya gitmeyi de değerlendirebilir.

Seçime kadar kurun yukarı hareketi sürer

Türkiye’de bir bankacı, "Piyasalar oldukça sakin. Ancak seçime kadar kur yavaş yavaş yukarı hareketini sürdürecek gibi görünüyor. Şu an için Brexit piyasalar için risk unsuru. Ayrıca gelişmekte olan piyasalardaki genel havayı takip etmek gerek" dedi.

Morgan Stanley stratejistleri anlaşmasız Brexit oylamasıyla ilgili olarak “Parlamentoda 29 Mart'ta anlaşmasız ayrılığın engellenmesi için ezici çoğunluk oluşabilir. Bu da sterline bir miktar destek sağlar.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Yatırımcılar parlamentodan anlaşmasız Brexit'e hayır oyunun çıkmasını bekliyor. Birçok ekonomiste göre söz konusu durum gerçekleşirse İngiltere ekonomisi önemli ölçüde zarar görecek.

banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER