Aydındağ: Doktorların fikirleri ve tavsiyeleri şuan için en önemli olandır

Aydındağ: Doktorların fikirleri ve tavsiyeleri şuan için en önemli olandır
banner78

UBP Girne Gençlik Kolları Başkanı Yağmur Aydındağdünyanın ve KKTC'nin içinden geçtiği bu zorlu süreçte  hergün yeni gelişmeler ile karşılaşıldığını beliryerek "Bu gelişmelere siyasi ve ekonomik dünya görüşlerimizi ( ideolojilerimizi ) mümkün olduğunca bir tarafa bırakarak bakmak zorundayız"dedi.

Aydındağ, koronavirüs (Covid-19) koronavirüs sürecinin en başından beri tüm dünyada ve KKTC’de  takdir edilen doktorların ve sağlık çalışanşarının tavsiyelerine ve verecekleri tüm kararlara gerek siyasilerin, gerekse ülke ekonomisinin çarklarını oluşturan unsurların saygıyla uyması gerektğine dikkat çekti.

Aydındağ, paylaşımının tamamında şu ifadeleri kullandı:"Dünyamızın ve ülkemizin içinden geçtiği bu zorlu süreçte (Covid-19) hergün yeni gelişmeler ile karşılaşmaktayız. Bu gelişmelere siyasi ve ekonomik dünya görüşlerimizi ( ideolojilerimizi ) mümkün olduğunca bir tarafa bırakarak bakmak zorundayız. Bunu böyle yapmadığımız taktirde, her kesimin olayı kendi tarafından bakarak yorumlaması halinde zaten mevcut olan yapısal sorunlarıda dikkate aldığımızda bu süreç bizi içinden çıkılamaz bir duruma getirecektir.

Yukarıda bahsettiklerimi somuta indirgeyecek olursak ; Sürecin en başından beri tüm dünyada ve ülkemizde takdir edilen doktorlarımız ve sağlık çalışanlarımızın tavsiyelerine ve verecekleri tüm kararlara gerek siyasilerimizin, gerekse ülke ekonomisinin çarklarını oluşturan unsurların saygıyla uyması gerekmektedir.

Halkımızında, doktorlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın göstermiş olduğu çabalara uyması her ne kadar zor olduğunu bilsem de zorunluluktur.  Son zamanlarda gözlemlediğim ülkemize has bazı alışkanlıkların ve kemdiminde yaptığı bazı yanlışlarından bahsetmek istiyorum bunları yazarken olumlu yada olumsuz alacağım tepkileride anlayışla karşılayacağımı söylemek istiyorum.

banner97
- Televizyonlarda ve sosyal medyadan başka ülkelere ait gördüğümüz sosyal mesafe kurallarını tanımayan, insanlara çok rahat şekilde "bunların yaptığı cahillik sosyal mesafe kurallarına uymuyorlar maske takmıyorlar diye biliyoruz" bunu söyleyen bizler 10dk sonra evden çıkıp Tv'de görülen ortamlardan daha da kalabalık ortamlara girip (bar, restorant, meyhane hatta ve hatta kaldırımlarda toplanma gibi) yanlışlar yaparak bir nevi cahilce nitelendirdiğimiz davranışların aynısını yapıyoruz.

- Ülkemiz bir ada. Uçsuz bucaksız denizlerimiz var. Ama biz sosyal mesafe kurallarına uymak için tenha denizleri tercih etmek yerine 50 kişilik mekana 500 kişi giderek "beach party" yapmayı tercih ediyoruz. Başka ülkedeki görüntülere cahil diyen bizler (haklı olarak) aynı görüntüleri akşama"selfie" çekerek veriyoruz.

- Meyhane kültürümüz olduğu bir gerçek. Fakat bu süreçte herkesin evinde buna benzer bir ortam yaratması çokmu zor. Meyhaneci ve restorancı arkadaşlarımdan özür dilerim. Lakin gördüğüm birşeyi söylemek zorundayım. Kendimde dahil restoranlara, meyhanelere ve barlara gitmenin bu dönemde doğru olmadığını düşünüyorum. Çünkü gittiğim hiçbir mekanda sosyal mesafe kuralına uyulduğunu maalesef hiç görmedim.

- Devletimizin imkanları nedeni ile yapmış olduğumuz test sayıları "haklı olarak" her kesimce eleştirilmiştir. Hatta ve hatta bazı çevreler tarafından mizah konusu haline getirilmiştir. Hal böyle iken, Covid-19 virüsünün kuluçkada kalabileceği ve başkalarına geçişinin ve/veya virüsü bulaştırmanın çok kolay olduğu doktorlarımız tarafından da dillendirilirken meyhane, restorant, bar, beach party, düğün ve misafirlik vs. ısrarımız bizi yine doktorlarımızın söylediği gibi hiç istemediğimiz noktalara getirecektir. 

Tüm bunların ışığında belli alışkanlıklarımıza ve bize mutluluk veren aktivitelerimize kalabalık ortamlarda gerçekleştirmek yerine daha bireysel ve aile içi aktivitelere ağırlık vermemiz gerektiğini düşünmekteyim. Benim böyle düşünmemi sağlayan doktorlarımıza ve sağlık çalışanlarımıza çok teşekkür ederken onlara buradan kedi adıma bir söz vermek istiyorum size gönderdiğimiz alkışların anlam kazana bilmesi için söylediklerinizede uyulması gerektiğini geçte olsa anladım. Şahsım adıma tüm uyarılarınızı dikkate alacağıma söz veriyorum.

Tüm süreç boyunca gösterdiğiniz çabalar için tüm doktorlarımıza, hemşirelerimize ve sağlık çalışanlarına teşekkür ederken aramızdan ayrılanlarında ailelerine Allah'tan başsağlığı diliyoruz."

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2020, 13:29
banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER