Deryal: Kıbrıs, hem bir güvenlik meselesi hem kardeşlik hukukudur

Deryal: Kıbrıs, hem bir güvenlik meselesi hem kardeşlik hukukudur
banner78

Ankara Ticaret Odası, Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nı ziyaret etti.
Kıbrıs Türk Ticaret Odası’ndan yapılan açıklamada Ankara Ticaret Odası Meclis Başkanı Mustafa Deryal ziyarette yaptığı konuşmada, “KKTC’yi kendi toprağımız kendi vatanımız olarak kabul ediyoruz” dedi.

Kıbrıs’ın artık küçük bir toprak parçası olmaktan ziyade güvenlik açısından büyük bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Deryal, “Kıbrıs bizim için hem bir güvenlik meselesidir, hem bir ekonomik meseledir hem de bir kardeşlik hukukudur” ifadelerinikullandı.

“Kendi tüccarımız ve kendi sanayicimiz için ne düşünüyorsak Kıbrıs’ı aynı duygu ve düşünceler içerisinde görüyor ve kucaklıyoruz” diyen Deryal, “Bir tarafta iç ticaretimizin gelişmesiyle ilgili gayret gösterirken bir taraftan da burada olan iş insanlarımızla ilişkilerimizi nasıl geliştirebiliriz, bizim elimizde olan imkanları nasıl paylaşabiliriz ve birbirimize sahip olma noktasında ticaretimizi nasıl artırabiliriz derdiyle ve heyecanıyla Kıbrıs’ageldik” dedi.
Deryal, Kıbrıs’ın güçlenmesinin kendileri için bir memnuniyet unsuru olduğunu dile getirerek birlikteliğin daha fazla katma değere dönüşmesi gerektiğini ifade etti.
Deryal, Kıbrıs’ın elinde olan zenginliğinin ekonomiye kazandırılması ve dışarıya taşınması için çalışılması gerektiğini de vurguladı.

banner97
Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deiz de, Türk halkı ile Türkiye arasındaki bağların gücünü göstermesi bakımından büyük önem taşınığını söyledi.
Deniz, “Ziyaretin aynı zamanda, Kıbrıs Türk halkının ekonomik ve sosyal gelişmesinin hangi doğrultudaolması gerektiğinin de önemli bir işareti sayılmalıdır” diyekonuştu.
Oda’nın kurulduğu ilk günden itibaren, yaşanmakta olan ekonomik zorlukların üstesinden gelmek için verilen toplumsal mücadelenin önsaflarında yeralmayı sürdürdürdüğünü belirten Deniz, Kıbrıslı Türkler’in, Ada üzerindeki varoluş mücadelesinde en büyük desteği Türkiye’den aldığını vurguladı.

Bu mücadelenin kritik siyasi aşamalardan geçtiğine işareteden Deniz, bu aşamada iş insanlarına düşen en önemli görevin Kıbrıs Türk halkının ekonomik gelişmesine katkı koymak, elinden gelenin en iyisini yaparak varoluş mücadelesinin başarısı için çalışmak olduğunu söyledi.

“Ulaşım zorluklarınınaşılması, Pazar olanaklarının genişletilmesi için birlikte çalışmamız gerektiğine inanıyoruz” diyen Deniz, “Bizi geleceğe taşıyacak en büyük gücün aramızda gelişmekte olan güven ve sevgi bağları olduğuna inanıyor ve bu doğrultuda çalışan bütün arkadaşlarımı sevgiyle ve saygıyla selmalıyorum” diyekonuştu.

Türkiye’ninçokzorgünlerdengeçtiğinedeğinen ATO Başkanı Gürsel Baran, KKTC halkınınTürkiye Cumhuriyeti’ne gönülden destek vermesinden dolayı da duydukları memnuniyeti kaydetti.
Doğu Akdeniz’in coğrafi konumundan dolayı çok maliyetli bir coğrafyada bulunduğuna işareteden Baran, 74’deki Barış Harekatı’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin yaptığı önemli girişimlerden biri olduğunu söyledi.

TC’nin hiç bir ülkenin toprak bütünlüğünde gözü olmadığını ifade eden Bara, Kıbrıs’ta iki devletli bir yönetimin varolmasına yeşil ışık yaktığını ancak gündemdeki doğalgaz gelişmeleri değerlendirildiğinde de adaletli olmayanın Kıbrıs Rum kesimi olduğunu gördüklerini kaydetti.
Baran, Kıbrıs’ta herkesin özlediği ve beklediği barışın hakim olması temennisinde bulundu.

banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER