Dizdarlı: Diğer doktorlar nerede?

Dizdarlı: Diğer doktorlar nerede?
banner78

banner97
Türkiye’de ve dünyanın diğer ülkelerinde korona virüsle mücadelede bütün sağlık çalışanları seferber oldu ve dünyada topyekûn bir mücadele devam ediyor. Devletler bütün sağlık çalışanlarını göreve çağırarak virüse karşı amansız bir mücadele veriyor. Ancak Kuzey Kıbrıs’ta bu durum biraz farklı…

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi ülkemizde olağanüstü durumların yaşandığı bugünlerde amansız bir kavga ile karşı karşıya. Ülkemizde korona virüsle mücadelede sadece devlet hekimleri olan Enfeksiyon ve Göğüs Hastalıkları Uzmanları görev yapıyor. Özel sektörde çalışan doktorlar ise mücadelenin dışında. Hatta sadece onlar da değil… Devlet hekimlerinin birçoğu da elini taşın altına koymuyor…

DİĞERLERİ GÖREVE ÇAĞRILMAYI MI BEKLİYOR?

Hekimler diğer sağlık çalışanlarının ve doktorların da göreve çağırılmasını ve virüse karşı daha etkin mücadele yürütülmesini isterken, hekimlerin bu çağrısı diğer doktorlar ve sağlık çalışanları tarafından tepkiyle karşılanıyor. Uzmanlar bu tavra isyan ederken yalnız bırakıldıklarını ve vaka sayısı arttığında çaresiz kalacakları için isyan ediyor. Nalbantoğlu’ndaki bu kavga halk arasında da duyuldu, sosyal medyaya da yansıdı ve şimdiden paniğe yol açmaya başladı. Bazı kesimlerden yükselen soru ise neden sadece bu sorumluluk 11 kişilik ekibe yüklendiği yönünde. Güney Kıbrıs’a göre vaka sayısı oranlarının çok yüksek olduğunu belirten bazı uzmanlar, vaka sayısının artmasının kaçınılmaz olduğunu ve ilerleyen süreçte sağlık sisteminin çökeceğini öngörüyor.

DİZDARLI: DİĞER DOKTORLAR NEREDE?

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi eski başhekimi Bülent Dizdarlı yaşanan bu olayla alakalı olarak dünyanın her noktasında tüm doktorların ve hemşirelerin bu işi hep birlikte çözdüğünü söyleyerek, “Ön planda tabi ki Enfeksiyon Hastalıkları, Göğüs Hastalıkları, bakteriyologlar ve mikrobiyologlar. Ancak arka planda onları destekleyen her branştan hekimde vardır. Hekimlerin bu safhada bu mücadeleden geri durması doğru olmaz. 11 kişilik ekibin de bu işi sürdürebilmesi mümkün değildir” dedi.

Bu noktada yapılması gerekenin tüm doktorları sistematik olarak bu organizasyona dâhil etmek olduğunu belirten Dizdarlı, “Ancak bu noktada çok önemli bir husus bulunmaktadır. Bizim bütün memlekette 11 tane Mikrobiyologumuz, Göğüs Hastalıkları uzmanımız ya da Enfeksiyon Hastalıkları uzmanımız yoktur. Bizim bu konudaki sayımız çok daha fazladır. Ama o arkadaşlarımız özel sektörde kendi kliniklerinde veya kendi hastanelerinde çalışmaktadırlar ve şuanda bu güce dâhil olmamışlardır” şeklinde konuştu.

Özle sektörde çalışan hekimlerin de devlet çatısı altında bu mücadeleye dâhil edilmesi gerektiğini söyleyen Dizdarlı, “Burada önemli olan gücümüzü birlikte kullanmamızdır. Bizim insan kaynağımız zaten kısıtlı. Bu kısıtlı ortamda bir de bunların bir kısmını evde yatırıp, bir kısmını ön plana koymak doğru değildir. Bu nedenle, bu organizasyonda mutlaka özel sektörün devlet sektörüne katılması gerekmektedir” dedi.

“BÜTÜN HEKİMLER BU MÜCADELEDE OLMALI”

Bu sistemin sadece Türkiye’de değil tüm dünyada hayata geçtiğini söyleyen Dizdarlı, “Bir müddet sonra bu yapılacak ancak son dakikaya kalmadan yapılması lazım. Bu insanların birbirleriyle tanışması ve anlaşması gerekiyor. Unutulmamalıdır ki bütün hekimler bu mücadelenin içindedir. Ön saflarda Göğüs ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanları vardır ama biz bütün gücümüzle bu arkadaşları bu uzmanlarla bir araya toplayamadık. Özel sektör hala daha sistemin dışında beklemektedir. Dünyada tıp öğrencileri ve riskli olmasına rağmen emekli grupları göreve çağıran ülkeler bulunmaktadır. Belki bunlar ikinci aşamaya bırakılacak. Ancak bugün için özel sektörde kenarda olan arkadaşların sisteme acilen karılması gerekir” ifadelerini kullandı.

banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER