Doktor Mehmet İnan: Ekinokok hastalığı yayılıyor

Doktor Mehmet İnan, ekinokok hastalığının günden güne yaygınlaştığını söyleyerek, devletin başıboş köpekler ve kaçak kesimlere kesin çözüm bulması gerektiğini belirtti

Doktor Mehmet İnan: Ekinokok hastalığı yayılıyor
banner78

Öğrenci iken arkadaşlarıyla özel hastane kurmaya karar veren Genel Cerrahi Uzmanı Doktor Mehmet İnan, ülkenin ilk özel hastanesi Mağusa Tıp Merkezi’nin kurucularından.

Haberci’ye konuşan Mehmet İnan, sağlık sisteminde ciddi sorunlar olduğunu söyleyerek Genel Sağlık Sigortası’na geçilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Doktor Mehmet İnan, ekinokok hastalığının da günden güne yaygınlaştığını söyleyerek, devletin başıboş köpekler ve kaçak kesimlere kesin çözüm bulması gerektiğini belirtti

Kendinizden biraz bahseder misiniz?

1966 Lefkoşa doğumluyum. Çocukluğum Lefke’de geçti. Tıp eğitimimi ve Genel Cerrah İhtisasımı Ankara Hacettepe Üniversitesi’nde aldım. 1996 yılında Kıbrıs’a dönerek birkaç arkadaş grubuyla Tıp Merkezi’ni kurduk.

Devlet hastanesinde çalışmayı neden tercih etmeyip özel hastane kurdunuz?

banner97
Kıbrıs’ta özel hastane anlayışı yoktu. Küçük klinikler vardı, bunlar sağlık hizmeti sunacak durumda değildi, çünkü apartman dairesiydi. Kıbrıs’a gelmeden arkadaşlarla böyle bir hastane kurmayı düşündük ve gelince de kurduk.  Kıbrıs’a dönen devlete girmeyi düşünüyordu ama o zaman devlete girmek kolay değildi. Siyasi görüşler önemliydi. Daha sonra şartlar değişti, her isteyen devlete girebildi ancak ben hem özelde hem kamuda çalışmayı uygun görmüyorum. Biz Tıp Merkezini kurduktan sonra devlet de bir takım önlemler aldı. Özel hastane kurmak isteyenlere krediler verdi. Böylelikle başka hastaneler de açıldı. Ancak ilk özel hastane bizimki. 4-5 yıl önce ismini de değiştirerek “Cyprus Central Hospital” adını verdik. 23 yıldır da burada çalışmaya devam ediyorum.

Mesleki başarılarınız nelerdir?

Laparoskobi yöntemini ülkeye ilk getiren benim. Safra kesesi ile başlayıp çeşitlilik arttı. Bu yöntemle ciltte kesik oluşturmadan kameralar yardımıyla ameliyatları gerçekleştiriyoruz. Kesik olmadığı için de hastalar günlük hayata daha kolay dönebiliyorlar. En büyük başarı grup halinde çalışıp hastaneyi ayakta tutabilmekti diye düşünüyorum. Sürekli kendimizi geliştirme imkânımız var. Kıbrıs Türk Cerrahlar Derneği’ni kurduk ve cerrahi alanda konferanslar veriyor,  gelişmeler doğrultusunda kendimizi geliştiriyoruz. Cerrahi açısından Kıbrıs genelinde iyi bir yerdeyim ve elbette Tıp Merkezi olarak da iyi bir yerdeyiz.

“BAŞIBOŞ KÖPEKLER VE KONTROLSÜZ KESİM HASTALIĞA DAVETİYE ÇIKARIYOR”

İklimsel şartlara bağlı yaygınlaşan bir hastalık var mı cerrahi alanda?

Ekinokok, Akdeniz, Güney Amerika ve Yeni Zelanda da yaygın bir hastalık. Kıbrıs’ta da yaygın. Ada olduğumuz için daha kolay önlenebilir olması gerekir ancak bunu başaramadık. Kıbrıs’ta git gide yaygınlaşmaya devam ediyor. Başıboş köpeklerin ve kontrolsüz kesimlerin önüne geçmediğimiz sürece bu hastalığı önlememiz mümkün değil. Kontrolsüz kesimlerde hastalık olduğu takdirde o kemiği köpeğin yemesi hastalığı köpeğe bulaştırıyor. Köpekten toprağa geçen hastalık sebzelere geçiyor ve oradan da iyi yıkanmayan sebzeler hastalığın insanlara bulaşmasına sebep oluyor.  Bunun dışında, safra taşları, batı tip beslenmeye bağlı olarak kalın bağırsak kanserleri, cilt kanserleri, meme ve mide kanserlerinin yaygın hastalıklar olarak sayabiliriz.

“GENEL SAĞLIK SİGORTASI’NA GEÇİLMELİ”

Ülkedeki sağlık sistemini nasıl buluyorsunuz?

Sağlık sistemi planlamasında ciddi sorunlar var. Altyapı geliştirilmeli. Devlet hastanelerinin kapasite, imkân ve teknolojiler geliştirilmeli. Artan nüfusa göre devlet hastanelerinin kapasiteleri arttırılmalı.  Genel Sağlık Sigortası’na geçilmesi şarttır. Özel hastanelerden devletin hizmet alması bu süreçte devlet hastanelerin altyapı sorunu çözmek için zaman da kazandıracaktır. Hastanelerdeki nüfus yoğunluğu da azalacaktır. Buna bağlı olarak vatandaş kaliteli sağlık hizmeti alacaktır.

Doktorların hem devlette hem özelde çalışması taraftarı değilim. Doktorların kamudaki işini ihmal ettiğini düşünüyorum. Yasaların uygulanması gerekir. Kamu hekimlerinin sendikal örgütlülüğünden dolayı yasalar uygulanamıyor. Siyasiler popülist yaklaşım içindeler. Hiçbir sorunu çözemediklerini gördük. Elektrik, altyapı, sağlık ve eğitimdeki sorunlar belli. Siyasete olan güven azaldı. Siyasetçiler idealist değil. Sorun çözen, çıkar gruplarıyla kavga eden, ezilenden yana siyasi yok. Rol model olabilecek bir siyasetçi yok.

Kaynak: Haberci-Bahar Uygur

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2019, 11:04
banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER