Erdoğan: Karadeniz'de doğalgaz keşfettik

Erdoğan: Karadeniz'de doğalgaz keşfettik
banner78

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önce duyurduğu büyük müjde hakkında son dakika açıklamalarında bulundu. Erdoğan, Türkiye ve dünya kamuoyunun merakla beklediği müjdeyi saat 15.00'de açıklarken Türkiye'nin, tarihin en büyük doğalgaz keşfini yaptığını duyurdu. Fatih Sondaj gemisinin Karadeniz'de Tuna 1 bölgesinde 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş olduğunu duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, tespit kuyularının açılacağını ve inşaat ile yapı işlerine de girileceğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son dakika müjde açıklaması, dünya ve Türkiye kamuoyunda da geniş yankı uyandırdı. İşte, Türkiye için tarihi dönüm noktalarından birisi olan doğalgaz keşfine ilişkin o açıklamalar...

Türkiye ve dünyanın merakla beklediği büyük müjde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son dakika açıklamalarının ardından belli oldu. Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen törenle büyük müjdeyi duyuran Erdoğan, Türkiye'nin tarihinin en büyük doğalgaz keşfini gerçekleştirdiğini bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz'deki Tuna-1 kuyusu bölgesinde 320 milyar metreküp doğalgaz bulunduğunu resmen açıkladı.

TUNA-1 BÖLGESİ KIYIKÖY NEREDE, HANGİ İLDE?

Erdoğan, "Keşfedilen doğal gaz, çok daha zengin enerjinin yalnızca bir parçasıdır." diye konuştu. Erdoğan, Akdeniz'den de müjdeli haberler beklendiğini söyledi. İşte Başkan Erdoğan'ın müjdeyi duyurduğu son dakika açıklamalarından öne çıkanlar...

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Aziz Milletim, Enerji ve Tabii Kaynaklar Baknalığı'mızın kıymettli mensupları sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Ülkemiz bakımından tarihi öneme sahip bir müjdeyi paylaşmak için bir aradayız. Enerji kalkınmanın temel unsuru olmanın yanı sıra milli bağımsızlığın temeli içinde çok büyük öneme sahiptir. Ülkelerin koydukları vizyonların hayata geçebilmesi enerji ile mümkündür. Hiçbir çatışma yoktur ki öyle ya da böyle gerisinde enerji yatmasın.

"RABBİM BİZE GÖRÜLMEMİŞ BİR BÜYÜKLÜKTE KAPI AÇTI"

Enerji sahaları için milyonlarca insanın canının hiçe sayıldığı bir düzen kurulmuştur. Suriye'de son yıllarda yaşananları düşünün. Biz mağdur ve mazlumların yanına giderken, birileri doğrudan petrol tesislerine yönelmiştir. Aynısı ile Libya'da da karşılaştık. Biz Libyalı kardeşlerimizin yardımına koşarken, birileri petrol tesislerine koşuvermiştir. Biz insanlığımızı yitirmedik, hep önce kardeşlik, insanlık, dostluk, hak, hukuk ve adalet dedik. İnsanlık bizde, petrol onlarda kalsın dedik. Rabbim, bize görülmemiş büyüklükte bir kapı açtı.

"BAKAN ALBAYRAK VE DÖNMEZ BUNU KARARLILIKLA UYGULADILAR"

Biz kiralama yöntemleri ile bu işin yürümeyeceğini gördük. Milli kuruluşlar ile çalışmaların yürütülmesini kararlaştırdık. 2017'de yeni baştan belirledik. O dönem Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile sonra gelen Fatih Dönmez kardeşimiz bunu kararlılık ile uyguladılar. Ardı ardına 3 sondaj gemisini ülkemizin envanterine kattık.

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan büyük müjdeyi duyurdu! Karadeniz'de doğalgaz keşfettik

"YERLİ VE MİLLİ İMKANLAR İLE BU BAŞARIYA ULAŞTIK"

Bugün bize bu sevinci yaşatan Fatih ve diğer gemilerimiz ile bu alanda en büyük ülkeler arasında yer aldık. Dünya fiyatlarının bir hayli altında ülkemize kazandırdığımız gemilerle yaptığımız araştırmaların maliyeti de oldukça düşüktür. Yerli ve milli imkanlar ile hareket ettiğimiz için bu başarıya ulaştık.

"320 MİLYAR METREKÜP DOĞAL GAZ REZERVİ KEŞFEDİLMİŞTİR"

Şimdi müjdemi paylaşmak istiyorum. Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi. Fatih Sondaj gemimiz 20 Temmuz 2020'de Tuna-1'de başladığı çalışmasında 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetmiş durumda. Kendisini Boğaz'dan uğurladığım günü hatırlıyorum. Hamdolsun neticeye de, keşfe de ulaştık. Fatih sondaj gemimiz ismine yakışır şekilde hepimizi gururlandırdı.

"BU KEŞİF ÇOK DAHA ZENGİN KAYNAĞIN YALNIZCA BİR PARÇASI"

Daha önce Tuna-1 olarak adlandırılan Sakarya arama alanında tüm çalışmalar tamamlandı. Aynı bölgede yeni doğal gaz keşiflerinin muhtemel olduğu görülüyor. Çok daha zengin kaynağın bir parçasıdır.

Yıllaca enerjide maddi ve manevi sıkıntılar çekmiş bir ülke olarak geleceğe daha güvenle bakacağımıza inanıyorum. Şimdi tespit kuyuları açacağız. İnşaat ve yapı işlerine geçeceğiz.

Feriha yigitturk

banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER