Erhürman: Bu protokol bizim için çok önemli

Erhürman: Bu protokol bizim için çok önemli
banner78

Başbakan Tufan Erhürman, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) ve Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) iş birliği protokolü imza törenin ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Türkiye Cumhuriyeti (TC) arasındaki turizm alanındaki iş birliği çalışmaları ile ilgili Türkiye’de yayın yapan Habertürk televizyonuna röportaj verdi.

Habertürk muhabiri Nihat Uludağ’ın sorularını yanıtlayan Başbakan Erhürman, Türkiye’de yaşayanlara KKTC’nin gastronomisini, tarihini, kültürünü ve diğer tüm özelliklerini gelip yerinde görme çağrısında bulundu.

Erhürman: Bu protokol bizim için çok önemli

Başbakan Tufan Erhürman, TÜRSAB, KITOB VE KITSAB arasında imzalanan iş birliği anlaşmasının bir başlangıç noktası olduğunu ve kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.

Erhürman, KKTC ve TC’nin her açıdan çok yakın ülkeler olduğunu, bunun sadece coğrafi yakınlık değil, iki ülkenin tarihsel, kültürel ve sosyal bağlarla da çok yakın olduklarını kaydetti.

Aslına baktığınız zaman KKTC’de biz turizm konusunda çok ileri adımlar atmaya başlamış olsak da henüz Türkiye Cumhuriyeti’nde kendimizi yeterince anlatabildiğimizi düşünmüyorum” diye sözlerine devam eden Erhürman, KKTC’nin Türkiye’de tüm zengin unsurlarının yer aldığı bir imajının oluşması gerektiğinin altını çizdi.

KKTC’nin kültür, tarih, spor, sağlık, gastronomi ve daha pek çok ilgi turizmine açık bir ülke olduğunu belirten Başbakan Erhürman, KKTC’de dünyaca ünlü Shakespeare’in Othello Kalesi, Girne Kalesi, Saint Hilarion Kalesi gibi değerlerin yanında yılın 10 ayının güneşli olduğunu bildirdi.

banner97
Başbakan Erhürman röportajın devamında şu ifadelere yer verdi:

“Dolayısıyla KKTC’de kum, deniz ve güneş turizmin dışında da aslında çok çeşitli alanlarda da hizmet verebilecek potansiyele sahibiz. Bizim Türkiye’de yaşayan insanlara da hizmet vermemiz gerekiyor. Ülkemizin turizm alanındaki rakamları ilk bakışta kendi ölçeğimizde bizi mutlu ediyor. 960 milyon dolarlık turizm gelirimiz var. 25 bin yataklık kapasitemiz var. 1 milyonu aşkın turistimiz var. Bunlar KKTC ölçeği için hiç de azımsanmayacak rakamlardır. KKTC, Türkiye’den çekebildiği konaklamalı turist sayısı 800 bini henüz geçebilmiş değildir. Oysa ki Türkiye’nin potansiyeli çok daha geniştir.

Coğrafi yakınlığımız bu kadarken bu denli sosyal ve kültürel yakınlığımız varken aslında bu rakam çok daha yukarlara çıkabilir diye düşünüyoruz.”

Türkiye Cumhuriyeti’ndeki TÜRSAB gibi partnerler aracılığıyla Türkiye’ye 3’üncü ülkelerden gelen insanların KKTC’ye taşınabileceklerini ifade eden Erhürman, KKTC’deki bu turizm potansiyelinin hem Türkiye Cumhuriyeti’ne hem de KKTC’ye kazandıracağını bildirdi.

Bu nedenle imzalanan iş birliği protokolünün tam da arzu ettikleri noktada atılmış önemli bir adım olduğunu ifade eden Erhürman, KKTC için ‘Türkiye Cumhuriyeti’nde KKTC’yi görmeyen kalmasın’ sloganının çok önemli olduğunu dile getirdi.

KKTC’yi görmeyen kalmasın

Başbakan Erhürman, Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan insanlara KKTC’nin gastronomisini, tarihini, kültürünü ve diğer tüm özelliklerini görmeleri için çağrıda bulunurken, “KKTC’yi görmeyen kalmasın” dedi.

KKTC’nin turizm konusunda ne gibi avantajları olduğu sorusuna yanıt veren Erhürman, şu şekilde konuştu:

“En temel avantaj yakınlığı daha sıcak bir şekilde hissetme avantajı olacak. Kıbrıs Akdeniz’in ortasında bulunan bir adadır. Kıbrıs’ın 1571 yılından bu yana Türkiye ile ilişkileri vardır. Türkiye Cumhuriyeti’ndeki insanlar her şeyden önce kendilerini burada evlerinde hissedecekler.”

Başbakan Tufan Erhürman, Kıbrıs’ta Venedik ve Lüzinyan gibi birçok uygarlıkların kalıntıları bulunduğuna dikkat çekerken Shakespeare’in sadece bir kez yazdığı dünyaca ünlü Othello’nun dünyanın başka bir ülkesinde görülemeyecek kalesinin de Kıbrıs’ta yer aldığını söyledi.

banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER