Esentepe Belediyesi’nden 1 günlük uyarı grevi

Esentepe Belediyesi çalışanları ile BES (Belediye Emekçileri Sendikası) bugün Esentepe Belediyesi’nde 1 günlük uyarı grevi düzenledi.

Esentepe Belediyesi’nden 1 günlük uyarı grevi
banner78

Haberherdakika’ya açıklamalarda bulunan BES Başkanı Mustafa Yalınkaya, bugün Esentepe Belediyesi’nde çalışanlarla birlikte 1 günlük uyarı grevi düzenlediklerini, buradaki çalışanların maaşlarının 7 ay geriden geldiğini ve Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan’ın 24 Haziran seçimlerinden önce “ Seçimi kazandığım takdirde önceliğim çalışanlarımın maaşları olacak” açıklamasına uymadığı gerekçesi ile uyarı grevi gerçekleştirdiklerini belirtti.

Yalınkaya: “ Belediye kaynaklarının doğru kullanılmadığı konusunda aylardır ciddi uyarılarımız vardır”

banner97
BES Başkanı Mustafa Yalınkaya, bugün Esentepe Belediyesi’nde 1 günlük uyarı grevi düzenlediklerini ve belediye kaynaklarının doğru kullanılmadığı konusunda aylardır belediye başkanına yazılı olarak uyarı gönderdiklerini belirtti. Belediye başkanının 24 Haziran Yerel seçimlerinden önce kazanması halinde belediye kaynaklarının çalışanların maaşları üzerinde odaklanacağını yönünde açıklamaları olduğunu belirten Yalınkaya, bunların gerçekleşmediğini bire bir yaşadığını, çalışanların maaşlarının 7 ay geriden geldiğini bunun da yetmediği gibi 2 sene önce bir şirket kurduğunu ve kaynağın bu şirkete aktarıldığı yönünde ellerinde bilgiler olduğunu belirtti. Şirkete aktarılan paraların hangi amaçlarda kullanıldığı yönünde ciddi şüphelerinin olduğunu belirten Yalınkaya, çalışanların maaşlarının ödenmediği gibi birde bu kurulan şirkete başkanın istihdam sağladığını ve yüklü paralar yatırdığını belirtti.

Yalınkaya: “ Seçimden sonra çalışanların üzerinde ciddi bir baskı ve tehdit unsuru oluştu”

BES Başkanı Mustafa Yalınkaya 24 Haziran Yerel seçimlerinden sonra çalışanların üzerinde ciddi bir baskı ve tehdit oluştuğunu, belediye başkanının toplu iş sözleşmesine aykırı olarak işçilerini farklı farklı yerlerde çalıştırdığını, ve bunların hep biriktiğini ve bu yüzden bir günlük uyarı grevi gerçekleştirdiklerini iletti. BES Başkanı Mustafa Yalınkaya belediye başkanına makul bir süre vereceklerini ve durum değerlendirmesi yapacaklarını dile getirirken, bahsttiği bu 3 ana başlık altında, çözüm bulmasını isteyeceklerini, ve kendilerinin ortak hedefinin çözüm odaklı olduğunu söyledi. bu duruma çözüm bulunmadığı takdirde kesinlikle süresiz greve gideceklerini belirten Mustafa Yalınkaya, başkanın iyi niyetli olmadığını, iyi niyetli olması halinde belediyenin bu durumda olmayacağının altını çizdi. BES olarak bu işin peşini bırakmayacaklarını da belirten Yalınkaya, yasalar ve kanun çerçevesinde haklarını sonuna kadar arayacaklarını belirtti.

banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER