Hedefim toplum lideri değil, KKTC’nin Cumhurbaşkanı olmak

Ulusal Birlik Partisi Milletvekili Zorlu Töre, 2020 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde UBP’den aday adayı olduğunu açıkladı ve hedefleri hakkında bilgi verdi:

Hedefim toplum lideri değil, KKTC’nin Cumhurbaşkanı olmak
banner78

Ceren ÖZBİL

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Zorlu Töre, 2020 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde UBP’nin Cumhurbaşkanı adayı olmak istediğini açıkladı.

Töre, bu kararı halkın toplum liderine ya da cemaat liderine değil, milli davayı savunacak bir cumhurbaşkanına ihtiyacı olduğu düşüncesiyle verdiğini anlattı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kuran bir halkın cumhurbaşkanına ihtiyacı olduğunu kaydeden Töre, milli davadaki çizgisi ve tutumu nedeniyle de bu kararında halkın desteğini aldığını belirtti.

Töre, “bazı kişiler kendilerini hâlâ toplum lideri ya da cemaat lideri olarak göstermeye çalışıyor” dedi.

“Yıllardır milli davanın mücadelecisiyim”

Töre, gençlik ve çocukluk yıllarından beri milli dava ile haşır neşir olmuş biri olduğunu söyledi ve “diğer milletvekili arkadaşlarım da bu milli davanın savunucusudur. Ancak ben bunu bir yaşayış biçimi haline getirdim” dedi.

Zorlu Töre, devletin başkanı olmanın, cumhurun yani halkın cumhurbaşkanı olmanın en büyük hedefi olduğunu söyledi.

“Federasyon olmayacağı açık ve net”

Töre, yıllardır Kıbrıs meselesi ile ilgili müzakerelerin yapıldığını ve bunlar sonucunda da iki toplumlu, iki bölgeli, Birleşmiş Milletler parametrelerine dayalı bir federasyonun olmayacağının da iyice anlaşıldığını kaydetti. Töre şu şekilde konuştu:

“İki devletli bir yapılaşmanın Kıbrıs’ta zaten daha önce meydana geldiğini herkes biliyor. Dolayısıyla konumumuzu dünyaya daha iyi anlatmak gerektiğine inanıyorum. Bu dönemde Rumlar tarafından büyük bir soykırıma tabi tutulduk. Büyük acılar, göçmenlikler, sıkıntılar yaşayıp, bugünlere geldik. Aziz şehitlerimizin ruhlarını incitmeden, kahraman gazilerimize de sahiplenerek bir cumhurbaşkanı olmanın kaçınılmaz bir sorumluluk olduğunu düşünüyorum. Ben toplum liderliğine ya da cemaat liderliğine değil, devlet olduğumuz için Cumhurbaşkanlığı’na adayım. Ancak bazı kişiler kendilerini hâlâ toplum lideri ya da cemaat lideri olarak göstermeye çalışıyor. Hâlbuki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kuran bir halk olarak bizim Cumhurbaşkanı’na ihtiyacımız vardır. Bu görevi de en iyi yapacak kişilerden birinin de ben olduğuma inanıyorum.”

“Rumların yaptığı açıklamalar ortada”

Töre, milli davada olan çizgisinin ve tutumunun halk arasında takdir topladığını belirtti ve ulusal davanın hâlâ devam ettiğini söyledi.

Ülkede hâlâ ateşkes durumu söz konusu olduğunu ifade eden Töre, “milli bir devletimiz var. Bu devlet ulusal mücadele sonucunda kurulmuştur. Bu devleti ortadan kaldırmak mümkün değildir” dedi.

Töre, gerek Cumhurbaşkanı’nın gerekse de milletvekillerinin ettiği yeminin bu devletin varlığını korumak için olduğunu söyledi ve kendisinin bu tarife uyan bir kişi olduğunu kaydetti.

Zorlu Töre, ülkenin yaşam biçimine ve milli kimliğine uyan bir şekilde davrandığını belirtti ve iki devlet arasında birçok müzakere ve görüşme yapılabileceğini ancak, söz konusu çözümün tek devlet tek çatı altında olmasının mümkün olmadığının Rum liderliğinin yaptığı açıklamalardan gayet belli olduğunu belirtti.

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER