Insight uzay aracı Kızıl Gezegen’e iniş yapacak!

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, Mars keşif aracı InSight'i, Kızıl Gezegen'in yüzeyine indirmeye hazırlanıyor. İşte detaylar!

Insight uzay aracı Kızıl Gezegen’e iniş yapacak!
banner78

NASA’dan yapılan açıklamada, InSight uzay aracının, 6 ay süren uzay yolculuğunun ardından TSİ akşam sularında Mars’ın yüzeyine iniş yapacağı bildirildi.

Açıklamada, Mars keşif aracının, 19 bin 800 kilometre hızla Mars atmosferine girdikten 6 dakika sonra hızını sıfırlayacağı, ardından paraşütünü açıp iniş motorlarını çalıştırarak, üç ayağı üzerinde yüzeye iniş yapmaya çalışacağı belirtildi.

NASA’nın 6 yıl aradan sonra Mars’a indirmeye çalışacağı ilk araç olan InSight, Kızıl Gezegen’deki depremleri araştıracak ve yer altı jeolojisi hakkında bilinmeyenleri ortaya çıkarmaya çalışacak.

Insight uzay aracı Kızıl Gezegen’e iniş yapacak!

Bugüne kadar farklı uzay kurumlarının Mars’a yaptığı iniş denemelerinde başarı oranı yüzde 40’ta kalmıştı. NASA’nın farklı araçlarla yaptığı 8 iniş denemesinin 7’si başarılı olmuştu.

banner97
InSight uzay aracı, 5 Mayıs’ta Kaliforniya’daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden, Atlas V roketiyle uzaya fırlatılmıştı. NASA, görev kontrolden yapacağı canlı yayında inişi an ve an yayınlayacak, yayında görevin gidişatı ve amacı hakkında yorumlar da yapılacak.

Zaman çizelgesi ise şu şekilde verilmiş durumda;

00:40 (TSİ) - Yolculuk aşamasından ayrılış

00:41 (TSİ) - Uzay aracının uygun bir iniş için dönüş yapması

00:47 (TSİ) - Saatte 19,800 km hızla atmosfere giriş

00:49 (TSİ) - Isı koruma kalkanının en yüksek sıcaklığına ulaşması

banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER