Otobüs işletmecileri zorda

Akaryakıt zammı taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren vatandaşı da olumsuz etkiledi. Mağusalı taşımacılar sektörün yaralı olduğunu ifade etti

Otobüs işletmecileri zorda
banner78

Ali ELMAS

Döviz kurlarındaki önlenemeyen artışa bağlı olarak Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybetmesi nedeni ile birçok kaleme zam yapıldı. Vatandaşın tasarruf kemerinde delik açacak yer kalmadı.

Ülke ekonomisinin zor günler geçtiği şu günlerde özellikle akaryakıta yapılan zamlar nedeni ile sanayiden tarıma, eğitimden turizme birçok sektör yara aldı. Akaryakıt zammından olumsuz etkilenen sektörlerden biri de taşımacılık sektörü.

Gazimağusa Terminali’nde faaliyet gösteren otobüs işletmecileri, yaşanan ekonomik krizi değerlendirdi, akaryakıt zammının etkilerini anlattı, hükümet yetkililerinden taleplerini açıkladı.

“Sektör büyük yara aldı”

İçerisinde bulunulan süreçten son derece rahatsız olduklarını dile getiren otobüs işletmecileri, akaryakıta yapılan son zam ile birlikte arabalarına yakıt almakta zorlandıklarını söyledi.

Mağusa’da otobüs işletmecileri, zaten ite kalka sürdürülen toplu taşımacılığın akaryakıt zammından sonra büyük yara aldığını kaydetti.

“Hükümetten alacağımız var”

Hükümetten geriye dönük alacaklarını henüz tahsil edemedikleri için zor günler yaşadıklarını söyleyen otobüs işletmecileri, benzin istasyonlarına hatırı sayılır miktarda borçlarının olduğunu ve bu borçlarını ödeyemediklerinden dolayı birçoğunun artık veresiye defterinin kapandığını ifade etti.

Topaloğlu: Ciddi anlamda çıkmaza düştük”

Kamu Araçları İşletmecileri Birliği Başkanı Fuat Topaloğlu, KKTC genelinde faaliyet gösteren toplu taşıma araçlarının tüm giderlerinin döviz bazında olduğunu kaydederek artan döviz kurları sebebi ile birçok kalemde olduğu gibi akaryakıt fiyatlarında da zammı getirdiğini belirtti.

Topaloğlu, toplu taşımacılıkta maliyetin büyük payını akaryakıtın oluşturduğunu dile getirdi, mazota sürekli zam yapılmasının maliyetleri arttırdığından otobüs işletmecilerinin ekonomik sıkıntılar yaşamasına neden olduğunu belirtti.

Topaloğlu, gelinen noktada toplu taşımacılığın sürdürülebilirliğini yitirdiğini söyleyerek, sektörün ayağa kalkması için mazota yapılan zamların geri alınması ve toplu taşımacılık için muafiyetsiz mazot alımı gibi özel imtiyazların ortaya konması gerektiğini ifade etti.

“Hükümet sektöre gereken önemi vermiyor”

banner97
KAR-İŞ Başkanı Fuat Topaloğlu, 28 ağustos 2018 tarihinde yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında ekonomik krizle ilgili birçok karar alındığını ancak bu kararlar arasında toplu taşımacılık sektörünün yer almadığını söyledi.

Hükümetin toplu taşımacılığa gerekli önemi vermediğini savunan Topaloğlu, toplu taşımacıların kamu hizmeti yaparak halka hizmet verdiğini yapılan bu son zamların karşısında turizm ve öğrenci taşımacılığının büyük sekteye uğrayacağını belirtti.

Otobüs işletmecileri ne dedi? Otobüs işletmecileri ne dedi? Otobüs işletmecileri ne dedi?

Pulat Zorlu:

“Kamu araçları yapılan zamlar karşısında zor duruma düştü. Yakın zamanda yolcu taşıyamaz duruma geleceğiz. Potansiyel gittikçe düşmektedir. Daha önce ilkokul ve ortaokul öğrencilerini yapılan sportif faaliyetler için başka okullara götürürdük. Sporcuların yanı sıra başka bir otobüsle de karşılaşmaları izlemek için seyirci götürürdük ancak bu durumda okullar da maçlarına seyirci götürmüyorlar. Mağusa’dan Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne haftada en az 10 sefer öğrenci götürürdüm. Şu an 2 kez ya giderim ya gitmem. Yaşanan zamlar bizi mahvetti. Eğitim Bakanlığı da çocukların ödemesini geç yapıyor. Bu sefer de akaryakıt almakta güçlük çekiyoruz. Devletin yanımızda durmasını istiyoruz.”

Davut Bolat:

“Devlet toplu taşıma araçlarına gümrük ödemelerinde destek vermiyor. Dövizleri baz alarak akaryakıtın yükselmesi biz şoförlerin gelirini minimuma indirdi. Hayat pahalılığı ve şartları bizi ciddi anlamda zor durumda bırakmıştır. Otobüs şoförleri olarak mağduriyet yaşamaktayız. Öğrenci taşımacılığında ise bu yıl ciddi bir düşüş olacağı kanısındayım. Hükümet malesef halkı tamamen bitirmiş durumdadır. Bu durumdan dolayı taşıdığımız yolculara fiyat vermeye bile korkar olduk. Ne yapacağımızı bilemiyoruz.”

Cengiz Çakır:

“Otobüsçüler olarak zaten zor günler geçiriyorduk, bir de akaryakıta yapılan son zamlardan sonra belimiz bükülmedi iyice kırıldı. Bütün otobüsler boş gezmektedir. Türk tarafındaki otobüsçülere, otobüsün arkasında valizleri taşıyacağı trolli takılması yasaklanırken, Rum tarafından buraya gelen her otobüsün arkasında trolli var ve havaalanına yolcu taşımaktadırlar. Devletimiz buna herhangi bir önlem almıyor ve kendi vatandaşlarını zarara sokuyorlar. Bu duruma acilen bir çare bulunmasını ve akaryakıt zammının bizleri etkilememesi için devletin her türlü önlemi almasını talep ediyoruz.”

Ergin İlgu:

“Biz şoförlerin sıkıntısı çok büyüktür. Akaryakıta yapılan zam bizi iflas etme noktasına getirmiştir. Eskiden otobüslerimizi doldurmak için petrollerden veresiye alırdık. Ancak şu an petrollerde veresiye vermiyor bu zamlardan dolayı. Borçlarımızı ödemek Çin devletin öğrenci paralarını ödemesini bekliyoruz ama onlarda çok geç ödedikleri için bizlerde maalesef çok mağdur durumda kalıyoruz. Hükümetin her kademesinde, ülkenin her alanında maalesef düzensizlik var. Yakın zamanda birçok kişi ülkeyi terk etmek zorunda kalacaktır. Kazanımımız yok bu sene öğrenci taşımacılığından da umudumuz yok ne yapacağız onu bile bilmiyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2018, 15:22
banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER