Oya Talat: Testlerde false negative veya false positive olabilir

Oya Talat: Testlerde false negative veya false positive olabilir
banner78

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın kimyager olan eşi Oya Talat sosyal medya üzerinden tarama testleri ile ilgili açıklama yaptı.

banner97
Oya Talat'ın açıklaması şu şekilde;

"Bu gibi testlerde false negative veya false positive olabilir. Tarama testleri mutlaka ileri tetkik ve konfirmasyon gerektirir. Bu testler zaten guantitative değil qualitative dir. laboratuvarlarda olan bizim gibi uzmanlar bu vakalara çok rastlıyoruz o yüzden hızlı taramalar yapılabilir ancak son geçerli test pcr metod ile viral RNA ( veya DNA) saptayıp onaylamadır .

Ayrıca bu gibi şüpheli durumlarda 4 ,8 , 12 /15 günlerde negatif testler mutlaka tekrarlanmalıdır. Bazen yeterli viral birikme olmayabilir . O yüzdendir ki bu sürede bu testleri herkesi tarama amaçlı değil şüpheli durum var ise ve doktor arzu ederse Çalışmalıyız diye düşünüyorum. Bu da mutlaka devlet kontrollü olmalı. Pozitiflerin kendilerini saklama sorunu da düşünülmeli. Sonrasında ise bence de toplumun kaçı enfekte olmuş diye genel virüs antikoru ( Igg) yönünden bakılması uygun olabilir. Hepatitlerde böyle çalışıyoruz. Enfekte olmamışsa örneğin ve aşı da olmamışsa Igg negatif çıkar ve aşı öneririz. Konu çok geniş beni de aşar ama bu kadarına katkı koymak istedim."

banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER