Dünyanın en renkli karnavalı başlıyor

Dünyanın en renkli karnavalı başlıyor
banner78

Her şubat ayı, Venedik dev bir maskeli baloya sahne oluyor. Kostümler, maskeler, sokak partileri ve elbette şehrin kendi büyüsü, karnaval zamanı burayı ziyaret edenlerde unutulmaz anılar bırakıyor. Brandlifemag.com editörlerinin kaleminden kanallar şehri Venedik'te maskeli karnaval...

Yüzlerce yıllık ihtişamlı yapıların şehri bir ağ gibi saran kanalların durgun sularına yansıyan görüntüleriyle Venedik, kuşkusuz eşi benzeri olmayan bir şehir. Bu romantik şehri daha da benzersiz kılan karnaval ise şehrin her bir yanının müzik ve maskeli partilerle dolup taşmasını sağlıyor.

Paskalya'ya hazırlık niteliğinde olan Venedik Karnavalı, bu yıl 16 Şubat - 5 Mart 2019 tarihlerinde düzenleniyor.

Bu karnaval geleneği aslında yüzyıllardır İtalya’nın tümüne yayılsa da, Venedik’te bir başka renkli yaşanıyor. Şehrin tüm sokakları, kanalları ve meydanları 17. yüzyıl aristokratlarınkine benzeyen ihtişamlı kostümleri giymiş karnaval katılımcılarıyla dolup taşıyor.

banner97
Venedik’in yüzyıllar önceki haline doğru bir zaman yolculuğuna çıkmış gibi hissedeceğiniz karnavalın olmazsa olmazı ise maskeler.

Venedik’le özdeşleşen maske geleneği, Venediklilerin partilerde kimliklerini gizleme isteğiyle 13. yüzyılda ortaya çıktı. Böylelikle yüzlerini maskeyle gizleyen aristokratlar ve alt tabakadan insanlar, bu partilerde sınıf ayrımlarını gözetmeksizin kaynaşabiliyordu.

Ancak maskeler, kumar ya da fuhuş gibi yasadışı eylemlerde de kullanılmaya başlanınca, 18. yüzyılda, yalnızca karnaval dönemlerinde izin verilmek üzere yasaklandı.

İşte bu yüzden eğer karnaval döneminde Venedik’teyseniz belki bir 17. yüzyıl soylusu kostümü değil ama, bir maske mutlaka edinmelisiniz. Venedik’te alışveriş yapmak da el yapımı maskelerin ve kostümlerin satıldığı birbirinden ilginç dükkanlarla en az karnavalın kendisi kadar renkli!

banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER