Pompei'de taşlaşmış at kalıntıları bulundu!

Vezüv Yanardağı'ndan püsküren lavların altında kalmış bir malikanede taşlaşmış at kalıntıları bulundu.

Pompei'de taşlaşmış at kalıntıları bulundu!
banner78

Pompei'de "Villa dei Misteri" adı verilen malikanenin ahır bölümünde yapılan kazılarda eyerlenmiş ve koşum takılmış atların kalıntılarına rastlandı. İtalya'nın güneyindeki Pompei antik kenti çevresinde Vezüv Yanardağı'ndan püsküren lavların altında kalmış bir malikanede taşlaşmış at kalıntıları bulundu.

BBC'nin haberine göre İtalyan arkeologlar, Pompei antik kenti yakınında varlıklı bir Roma generaline ait olduğu düşünülen malikanenin ahır bölümünde yaptıkları kazıda eyerlenmiş ve koşum takılmış atların kalıntılarına rastladı.

Pompei'de taşlaşmış at kalıntıları bulundu!

banner97

Arkeologlar sayılarının 3 veya 4 olduğu tahmin edilen atların, yanardağın patlamasının ardından malikanede yaşayanları bölgeden uzaklaştırmak için hazırlandığını tahmin ediyor. Atların yanardağın patlamasının ardından çevreye yayılan kül bulutları nedeniyle boğularak öldüğü sanılıyor.

"Villa dei Misteri" (Gizemler Villası) adı verilen malikane bölgesi ilk kez 20. yüzyılın başında keşfedilmişti. Malikanede daha önce yapılan kazılarda fırınlar, üzüm cendereleri ve duvar resimleri bulunmuştu. Bakalım keşfedilen tarih kalıntıları bizlere daha ne gibi gizemleri aralayacak hep beraber bekleyip göreceğiz.

banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER