1979’dan beridir kaliteli hizmetin tek adresi: “Birol Petrol”

Gazimağusa’da 1979 yılından beridir faaliyet gösteren, kaliteli ve temiz akaryakıtı ile Mağusa’da tercih edilenlerin arasında bulunan Birol Petrol’ün direktörü Cemal Oğur ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Cemal Oğur,işletmesi hakkındaki bilgileri son zamanlardaki akaryakıt fiyatlarında yaşanan artışları ve Mağusa hakkındaki düşüncelerini Mağusalıların gazetesine anlattı.

1979’dan beridir kaliteli hizmetin tek adresi: “Birol Petrol”
banner78

Küçük yaşlardan beridir istasyondayım”

Birol Petrol Direktörü Cemal Oğur, 6 Temmuz 1983 yılında Gazimağusa’da doğdu. İlkokul 2. sınıfa kadar Mormenekşe’de eğitim alan daha sonra ilkokulu Alasya İlkokulu’nda ortaokul ve liseyi de Gazimağusa Türk Maarif Koleji’nde tamamlayan Oğur, üniversite eğitimini de Doğu Akdeniz Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nde tamamladığını söyledi. Baba mesleği olduğu için çok küçük yaşlardan beridir benzin istasyonunun içerisinde olduğunu belirten Cemal Oğur, bu işi çok sevdiğini, eskiden Kıbrıs’ta ya da Mağusa’da fazla araba olmamasından dolayı 6-7 yaşlarında tek başına benzin istasyonuna baktığını belirtti. Askerliğini tamamladıktan sonra evlenen ve bir çocuk babası olan Cemal Oğur, 2007 yılında babasının emekliye ayrılmasından sonra Birol Petrol’ü tamamen kendisinin devraldığını belirtti.

“K-Pet bu sektörün %65’ini tutan bir firmadır”

Benzin istasyonu dışında ayrı bir iş olarak 21 odalı bir öğrenci yurtları olduğundan da bahseden Cemal Oğur, benzin işi ile ilgili de bu piyasada 2 adet ana firmanın olduğunu bu firmaların K-Pet ve Alpet olduğunu özellikle K-Pet’in sektrün %65’ini tutan bir firma olduğunu söyledi. İnsanların böyle oranlara çok dikkat ettiğini ve bu durumun kendileri için de önemli olduğunu vurgulayan Cemal Oğur, Mağusa’da benzin istasyonlarının birbirine çok yakın ve sık olduğunu da söyledi. Son zamanlarda artan nüfus ve araç sayısı bunun yanı sıra Güney’den gelen vatandaşların da artmasıyla benzincilerin %10 oranında bir artış sağladığını, sınır kapılarına yakın istasyonlarda ise bu oranın daha fazla olduğunu rum tarafındaki fiyat ile bizim fiyatımızı euro kurunda hesapladığımız zaman arada çok farkların olduğunu belirtti.

“Artan fiyatlardan halk bizi sorumlu tutuyor”

Birol Petrol direktörü Cemal Oğur, eskiye göre akaryakıt fiyatlarının şu an artış gösterdiğini, halkın artan fiyatlardan dolayı benzin istasyonlarını sorumlu tuttuğunu, ancak benzin fiyatlarını kendilerinin değil hükümetin belirlediğini söyledi. Genel olarak bakıldığı zaman dünya piyasasında benzin fiyatlarının petrolün artış fiyatına göre endeksli olduğunu, devletinde en fazla vergi kazandığı yerin benzin istasyonları olduğunu belirten Cemal Oğur, buna bağlı olarak fiyatların artış gösterdiğini söyledi. 21 günde bir hükümet tarafından akaryakıt fiyatlarına otomatik fiyatlandırma yapıldığını, eskiden 20 kuruş 50 kuruş gibi fiyatlarda zam yapıldığını geçtiğimiz aylarda rekor bir zam da yapıldığını belirten Cemal Oğur, bundan sonraki dönemlerde fiyatların artacağı öngörüsünde olmadığını da söyledi. Cemal Oğur, Benzinciler Birliği olarak devamlı iletişim içerisinde olduklarını, nasıl önlemler alabilecekleri konusunda sürekli konuştuklarını ancak zamlar konusunda kendilerinin pek fazla yapabilecek birşeylerinin olmadığını belirtti.

banner97
“1979 yılından beridir devam ediyoruz”

1979 yılında babasının şimdiki benzin istasyonunu satın aldığını belirten Cemal Oğur, 1979 yılından beridir aralıksız olarak Mağusa’da hizmet verdiklerini, kendisinin de elinden geldiğince üzerine birşeyler katmaya çalıştığını belirtti. Babasının burayı devraldığında, istasyona annesinin ismi olan Birol adını verdiğini belirten Cemal Oğur, 2007 yılında devraldığı bu işletmeyi her zaman daha ileriye taşımaya çalıştığının da altını çizdi. Benzin işine giren kişilerin bu işden kolay kolay vazgeçemeyeceğini, bütün gün insanlarla iç içe olduğunu söyleyen Cemal Oğur, insanları memnun etmeye çalıştıklarını, bu sektörde en önemli konunun bu olduğunu söyledi. İnsanların benzin istasyonlarına gelmesi için her zaman farklarının olması gerektiğini bunu da düzgün ve temiz akaryakıt vermekle sağlayabileceklerini belirten Cemal Oğur, burada da en çok dikkat ettikleri konuların tanklarının temizliği olduğunu söyledi.

“Gerçek tutarında yakıt vermeye çok dikkat ediyoruz”

Birol Petrol sahibi Cemal Oğur, tanklarının temizliği, pompa ölçümlerinin kontrolünü ve gerçek tutarında yakıt vermeye çok önem gösterdiklerini belirtti. Pompa ölçümünü devletin yapması gerektiğine vurgu yapan Cemal Oğur, bu ölçümü KKTC’de yapabilen 2 şirket olduğunu, kendisinin para ödeyerek o şirketlerden birine pompa ölçümünü yaptırarak müşterilerini mağdur etmeyecek şekilde onlara en iyi hizmeti vermeye çalıştığını söyledi. Benzin istasyonlarının bulunması gereken yerlerden de konuşan Cemal Oğur,Mağusa’da kendi istasyonunun da bulunduğu cadde de 4 adet benzin istasyonu olduğunu, şu an ki yasaya göre bir benzin istasyonu ile başka bir benzin istasyonu arasında en az 8 km’lik bir mesafe bulunması gerektiğini, ancak bu istasyonların rumdan kalma istasyonlar olduğu için bu durumun önüne geçilemediğini belirtti. Başka yere benzin istasyonu açma gibi bir düşüncesinin olduğunu fakat bunu hayata geçiremediğini , ancak devletin buna izin verse bile Benzinciler Birliği’nden onay almadan herhangi bir çalışmanın yapılamayacağını da belirten Cemal Oğur, onların verdiği kriterlere uyulmadıktan sonra benzin istasyonunun açılamayacağını, Güney’deki nüfusun Kuzey tarafından daha fazla olmasına rağmen benzin istasyonlarının kuzey tarafında daha çok olduğuna da sözlerine ekledi.

“Mağusa’da yaşadığımız için çok şanslıyız”

Mağusa’nın çok güzel bir şehir olduğunu ve öğrenciye bağlı olarak gelişen bir şehir olduğunu söyleyen Cemal Oğur, Mağusa’da yaşadıkları için çok şanslı olduklarını kaydetti. Dünya daki birçok insanın Mağusa gibi tarihi bir şehirde yaşamak istediğini, Mağusa’nın da her geçen gün daha da gelişmekte olduğunu belirten Cemal Oğur, Mağusa’nın ayrı bir özelliğinin de Kapalı Maraş’ın burada olması olduğunu nasıl ki bir sabah uyandıkların da sınır kapılarının açıldığını gördükleri gibi, Kapalı Maraş’ın da açılacağını göreceklerini bununla birlikte Mağusa’nın bir tarihe tanıklık edeceğini söyledi. Mağusa için çok güzel projelerin olduğunu belirten Cemal Oğur, Derinya geçiş noktasının açılması ile Mağusa’nın hem canlılık kazanacağını hem de ekonomik olarak kalkınma göstereceğini söyledi.

“Boş zamanlarım da ailemle vakit geçiririm”

Cemal Oğur benzin istasyonlarının 7/24 açık olduğunu, sabahın erken saatlerinde işinin başına geçtiğini ve gününün büyük bir kısmını burada geçtiğini belirtti. Müşterilerinin, kendisini tercih ettiği için birçok benzin istasyonunu geçerek Birol Petrol’e geldiğini, müşterilerine güven vererek bu durumu sağladığını aktaran Cemal Oğur, bu yüzden elinden geldiğince işinin başında durarak insanlar ile ilgilendiğini dile getirdi. Boş zamanlarında ise ailesi ile vakit geçirdiğini, MTG yöneticisi ve ayrı zaman da koyu bir MTG taraftarı olduğunu ve maçları kaçırmamaya çalıştığını belirten Cemal Oğur, futbolu çok sevdiğini, arkadaşlarıyla vakit geçirmekten keyif aldığını belirtti. Cemal Oğur sözlerinin sonuna gelirken özellikle Mağusa’nın daha da gelişmesi için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini, bugüne kadar kendisini destekleyen tüm Mağusa halkına da çok teşekkür etti.

banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER