41 yıllık alın teri

Gazimağusa’da terzicilik mesleği denince kuşkusuz akla gelen ilk isim 41 yılını bu mesleğe adayan Mustafa Kahveci (Mannix)’dir. Eski KTHY çalışanlarından olan ancak havayolu şirketinin kapanmasının ardından zor bir süreçten geçen ve daha sonra CAS’tan emekliye ayrılan hayatının her anında terzicilikle uğraşmaktan vazgeçmeyen Gazimağusa’nın sevilen ismi Mustafa Kahveci(Mannix), hayat hikayesini, terzicilik mesleği ile ilgili püf noktalarını ve Mağusa’ya dair düşüncelerini Mağusalı’nın gazetesi Mağusa Plus’a anlattı

41 yıllık alın teri
banner78

Ali ELMAS - HABERHERDAKİKA

“ Mesleğe 1977 yılında çırak olarak başladım”

Mustafa Kahveci (Mannix), 8 Ağustos 1963 yılında Gazimağusa’da dünyaya geldiğini evli ve 2 çocuk babası olduğunu belirtti. Kahveci, ilkokul ve lise öğrenimini tamamladıktan sonra, mesleki öğrenime geçtiğini ve mesleğe de 1977 yılında çırak olarak başladığını söyledi. Askerlik görevini tamamladıktan sonra 2 yıl daha terzi yanında çalıştıktan sonra artık işine usta olarak devam ettiğini belirten Mustafa Kahveci, 1986 yılında kendi iş yerini kurduğunu, 2006 yılında ise KTHY’de işe başladığını, bu kurumda da 4 yıl çalıştığını belirtti. KTHY’nın kapanmasından sonra CAS’ta işe başladığını belirten Mustafa Kahveci, 2013 yılında emekliye ayrıldığını ve şu an terzilik mesleğine devam ettiğini söyledi.

“ Kızlarımı terzilik yaparak okuttum”

Gazimağusa’nın tanınmış terzicisi Mustafa Kahveci, KTHY’nda çalıştığı zamanlarda bu kurumun kapanmaması için çok mücadeleler verdiğini, bu olayın gerçekleştiği yıllarda kızlarının üniversiteye başladığını, kendisinin ev aldığını ve KTHY’nin kapanmasının ardından çok zorlu günler geçirdiğini söyledi. Bu zorlu süreçte Kaleiçi’nde terzi dükkanı olduğunu ifade eden Mustafa Kahveci, Salamis Yolu’nda işlerin daha yoğun olduğunu düşünerek dükkanını buraya taşıdığını söyledi. İşlerini yoluna koyarak çalışmaya devam ettiğini belirten Mustafa Kahveci bu sürede halen daha devletten tazminat ve ihtiyat sandığı paralarını alamadığını belirtti.Terzicilik mesleğini esasen Özkan Oza’nın yanında öğrendiğini, yaklaşık 41 yıldır terzicilikle uğraştığını, bu mesleğin zor yanlarının yanı sıra güzel yanlarının da olduğunu dile getiren Mustafa Kahveci ( Mannix), KTHY’nin kapanmasından sonra zor günler geçirdiğini ve gece gündüz çalışarak kızlarını terzilik yaparak okuttuğunu söyledi.

banner97
“Bu meslekte çok çevre edindim”

Mustafa Kahveci, bu mesleği icra ederken çok çevre edindiğini, özellikle av merağının da olmasından dolayı, terzicilik ve avcılık sayesinde adanın dört bir yanından birçok arkadaşı olduğunu belirtti. Terzi işinin yapılması için tecrübenin şart olduğunu belirten Mustafa Kahveci (Mannix), bu işin ehli olmak için en az 5 yılınızı bu mesleğe adamanız gerektiğini anlattı. Sadece dikim yapan birinin terzi olarak adlandırılmadığından da bahseden Mustafa Kahveci, komple herşeyi yapabilen( Dikim,kesim,ölçüm vs...) birisinin tamamen terzi olarak adlandırılabileceğini belirtti. Bir terzinin bir insanın belini ölçüp dikemediği zaman o insanın terzi olmadığını belirten Mustafa Kahveci, evde dikik sökükle uğraşanların terzi olmadığını ve arada birçok farkın olduğunu anlattı.

“ Bu mesleğe ilgi epeyi azaldı”

Mustafa Kahveci, kendisinin yaşlarında Gazimağusa’da terzicilik yapan birinin kalmadığını,bu mesleğe ilginin epeyi azaldığını söyledi. Bu mesleğin berberliğe benzemediğini, şu an Mağusa’da her yanda berber dükkanlarının olduğunu ancak terziciliğin daha zor bir meslek olduğunu söyleyen Mustafa Kahveci, bir erkeğin terzi olabilmesi için tam 5 seneye ihtiyacı olduğunu, bu yüzden günümüzde işin ehli olan terzinin kalmadığını aktardı. 1976 yılında Gazimağusa’da Kaleiçi’nde 5-6 terzi olduğunu ancak şu an Mağusa’da dikim yapılan yerin az olduğunu da söyleyen Mustafa Kahveci, terzicilik mesleğinin kendisi için olmazsa olmazlarından olduğunu belirtti. Mağusa’da berberlik dışında gelişme gösteren hiçbir melek dalının olmadığını da aktaran Mustafa Kahveci, bu mesleği tam anlamıyla öğrenen kişilerin asgari ücretten daha fazla kazanacağını rahatlıkla söyleyebileceğini ifade etti.

“ Toplum olarak sanata daha çok değer vermemiz gerekir”

Gazimağusa’nın her geçen gün daha da canlandığını ve geliştiğini söyleyen Mustafa Kahveci, üniversiteye gelen öğrencilerin yaz tatilinde adadan ayrıldığı zaman, Gazimağusa’nın biraz sessiz ve sakin bir şehre büründüğünü söyledi. Mesleği dışında futbol ve av ile sürekli ilgilendiğini, özellikle av konusunda çok merakli bir kişi olduğunu söyleyen Mustafa Kahveci, boş zamanlarında bu aktiviteleri gerçekleştirdiğini söyledi. Terzicilik mesleğini tavsiye ettiğini ve kendisinden küçük yaşta bir terzinin olmadığını da aktaran Mustafa Kahveci, bu mesleği kesinlikle tavsiye ettiğini ve sanat dallarını da özellikle de toplum olarak sanata daha çok değer vermemiz gerektiğini aktardı. Mustafa Kahveci, bu güzel röportaj için Mağusa Plus ailesine teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 19:28
banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER