“ Amacım her zaman Mağusa’ya hizmet etmek olmuştur”

Gazimağusa’da 2016 yılının Ağustos ayından itibaren faaliyetde olan Marmet window & door systems direktörü Necat İyican, sektöre nasıl atıldıklarını 2 yıl içerisindeki çalışmalarını, ilerideki hedeflerini ve gerçekleştirdikleri projeler hakkında gazetemiz Mağusa Plus’a açıklamalarda bulundu.

“ Amacım her zaman Mağusa’ya hizmet etmek olmuştur”
banner78

Ali ELMAS - HABERHERDAKİKA

“ Klima tamiratı ile uzun zaman uğraştım”

Necat İyican, Gazimağusa’da dünyaya geldiğini ve öğrenimini tamamladıktan sonra, askere gittiğini, askerliğini tamamadıktan sonra, klima tamiratı ve beyaz eşya tamirciliği ile uzun yıllar uğraştığını belirtti. Mağusa’da birçok güzel projeye imza attıklarını belirten Necat İyican, ada genelinde de klima ve soğutma ile ilgili de iyi projeleri gerçekleştirdiklerini 2016 yılı içerisinde inşaat sektörünün hızla gelişmesi ve büyük patlama yapması sonucu kapı, pencere,pvc alüminyum işine girmeye karar verdiklerini ve 2016 yılının Ağustos ayında Marmet window&door systems işletmesini kurduklarını dile getirdi.

“ 2 sene içerisinde çok hızlı bir şekilde büyümeye devam ettik”

Kapı-pencere işine girdikten sonra akabinde PVC işlerine daha sonra alüminyum işlerine başladıklarını belirten Necat İyican, kendilerine gelen projeler içerisinde alüminyum da olduğu için, alüminyum işine de girdiklerini anlattı. Bu işe başlarken personel sayılarının 4, dükkan metrekarelerinin 400 m2, araç sayılarının 2 olduğunu belirten Necat İyican, kısa sürede 2017 Mayıs aylarında personel sayılarının 18’e araç sayılarının 6’ya dükkan kapasitelerinin ise yaklaşık 1000m2’ye çıktığını, 2 sene içerisinde çok hızlı bir şekilde büyümeye devam ettiklerini belirtti. Projeler hakkında da bahseden Necat İyican, Mağusa’nın gözdesi olan Uçanok Novel Öğrenci Yurdu’nun işini teslim aldıklarını ve bu ay sonunda bu önemli projeyi teslim edeceklerini açıkladı.

“ 2019 yılında çift cam yapma fabrikasını hayata geçireceğiz”

Marmet window&door systems direktörü Necat İyican, Mağusa dışında da birçok projeye imza attıklarını, özellikle Mağusa’da Dörter Construction’un projelerini, kuruldukları 2016 yılından itibaren Marmet olarak kendilerinin gerçekleştirdiklerini ve şu an Tuzla’da Dörter Construction’a ait 35 villa ile 2 apartman dairesinin işlerini de kendilerinin gerçekleştirdiğini ve yakın zamanda bu projeleri de teslim edeceklerini belirtti. Bunun dışında Tanyel Construction’un Yasemin Sitesi’nin işlerini de teslim aldıklarını, bu projeyi ise 2019 yılında teslim edeceklerini belirten Necat İyican, Mağusa dışında Girne’de de projeleri olduğunu Uzun İnşaat’ın işlerini yaptıklarını belirtti. 2019 yılında çift cam yapma fabrikasını hayata geçireceklerini belirten Necat İyican, 2019 yılının Ocak ayından itibaren kendi camlarını kendilerinin yapacağını söyledi.

“ 2 sene içerisinde Marmet’i yukarılara taşıdık”

banner97
Marmet window&door systems direktörü Necat İyican, Marmet’in bir de yan kuruluşu olduğunu, Özneç Nakliyat adı altında 3 adet folklif olduğunu ve bu araçlarıda kapı-pencere ve klima işlerinde kullandığını, Özneç Nakliyat’ın tamamen Marmet’den ayrı bir kuruluş olduğunu da söyledi. Yaklaşık 2 sene zarfında Marmet’i yukarılara taşıdığını belirten Necat İyican, 2019 yılında kendilerine verilen birçok projenin olduğunu, kendilerinin de fiyat biçtiği işler olduğunu ancak bunu zamanla inşaat sektörünün durumunun belirleyeceğini dile getirdi.

“ Amacım her zaman Mağusa için hizmet vermekti”

Klima işleri ile iş hayatına atılan ve daha sonra kapı-pencere işine dönen Necat İyican, iş hayatına atılırken hayalinin tabiki kapı-pencere işi olmadığını belirtirken, klima işi ile uğraştıkları işin sürekli inşaatlarda olduğunu, kendilerine de güvendikleri için kapı-pencere sistemi işine girdiğini belirtti. Amacının her zaman Mağusa için hizmet vermek olduğunu anlatan Necat İyican, girdikleri kapı-pencere işinde de şu ana kadar iyi bir şekilde ilerlediklerini, bu yüzden doğru tercih yaptıkları için mutlu olduklarını söyledi. Kapı-pencere işinin, inşaatlarda klima işinden daha zorunlu olduğunu belirten Necat İyican, bu sebepten dolayı bu sektöre yöneldiklerini, kapı-pencere sektörünü her inşaatda olabilmeleri için tercih ettiklerini söyledi.

“ İnsanlarla olan iyi ilişkilerimiz nedeniyle bugünlere geldik”

Marmet’i yukarılara taşıma konusunda sadece kendi emeğinin değil, çalışanları ve ortağı ile işbirliğinden dolayı bugünlere geldiklerini söyleyen Necat İyican, klima sektöründeyken de güzel geri dönüşler aldıklarını, onlarıda ele alarak, dürüstlükleri ile ve insanlarla olan iyi ilişkileri nedeniyle bugünlere kadar geldiklerini ifade etti. Hedefleri konusunda da açıklamalarda bulunan Necat İyican, şirketlerini büyütmeyi değil, kurumsallaşmaya doğru ilerledikleri şirketlerini bu yolda devam ettirmek olduğunu söyledi. Büyük projelerine 2019 yılında da devam edeceğini belirten Necat İyican, bu hedeflerinde de başarılı olacağına inandıklarını söyledi.

“ Döviz, inşaat sektörünü etkilediği için bizi de dolaylı yoldan etkiledi”

Ülkemizin belki de en önemli sorunlarından biri haline gelen dövizin artması konusunda da görüşlerini dile getiren Necat İyican, dövizin kendilerini doğrudan etkilemediğini, ancak inşaat sektörünü etkilediği için kendilerini de dolaylı yoldan etkilediğini anlattı. Marmet olarak döviz borçlarının olmadığını, kendi ürünlerinin satışının TL üzerinden olduğunu, ancak yaptıkları alışverişlerin hepsinin döviz üzerinden olduğunu söyledi. Şirket olarak döviz borçlarının olmadığını yineleyen Necat İyican, dövizin kendilerini hiçbir şekilde etkilemediği gibi bir durumun söz konusu olmadığını, inşaat sektörünü etkilediği için kendilerinin de dolaylı olarak bu döviz dalgalanmasından etkilendiğini belirtti.

“ Özel hayatımda daha çok eşim ve çocuğum ile ilgilenmeye çalışıyorum”

İş temposu dışında özel hayatından da bahseden Marmet Direktörü Necat İyican, haftanın 6 günü çalıştığı için yoğun bir iş hayatı olduğunu, işinden vakit buldukça da eşi ve çocuğu ile vakit geçirmekten hoşlandığını belirtti. Yaz aylarında balık avlamayı, kış aylarında ise av’ın vazgeçilmezi olduğunu, genel olarak boş zamanlarında av dışında ailesini de yaptığı aktivitelere katmayı sevdiğini söyleyen Necat İyican, özel hayatında ilk tercihinin kesinlikle ailesi olduğunu söyledi.

“Mağusa günden güne daha da gelişmektedir”

Marmet Direktörü Necat İyican, Mağusa’nın adanın en güzel şehri olduğunu, Mağusa’nın günden güne daha da geliştiğini ve Mağusalıların Mağusa’ya çok güzel yatırımlar yaptığını, özellikle bu alanda inşaat şirketlerinin 1 numara olduğunu, kendilerinin de her fırsat da Mağusa için ellerinden geleni yaptığını aktardı. Dövizin yükselmesi ile Mağusa için gerçekleşmekte olan projelerin yarım kaldığını da hatırlatan İyican, bu yarım işlerin tamamlanmasıyla birlikte daha çağdaş ve modern bir Mağusa’da yaşayacaklarını belirtti. İyican, sözlerini tamamlamadan önce Mağusa Plus Gazetesi’ne bu güzel röportaj için teşekkürlerini iletirken, Marmet olarak Mağusa’ya ve Mağusa halkına hizmet vermeye devam edeceklerini ve kendisini destekleyen herkese teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 14:04
banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER