“ Amacımız burada Kıbrıs kültürünü yansıtmak”

Othello Meze Restaurant işletme sahipleri Zafer Düşer ve Sönmez Karakulle ile işletme sorumlusu Ayşe Düşer, restaurantlarının kuruluşu, bugüne kadar yaptıkları çalışmalar ve ilerideki hedefleri konusunda Mağusa Plus’a özel açıklamalarda bulundular. Zafer Düşer, Ayşe Düşer ve Sönmez Karakulle, Othello Meze Restaurant’ın Kaleiçi’nde açılan ilk restaurantlardan biri olduğunu, amaçlarının da her zaman bu mekanda Kıbrıs kültürünü yansıtmanın olduğunu söylediler.

“ Amacımız burada Kıbrıs kültürünü yansıtmak”
banner78

Ali ELMAS - HABERHERDAKİKA

Karakulle: “Kaleiçi’ne ilk meyhane açan kişiyim”

Othello Meze Restaurant işletmesinin ortaklarından olan Sönmez Karakulle, 15 Haziran 1971 yılında Mağusa’da dünyaya geldiğini belirtti. Askerlik görevini tamamladıktan sonra Türkiye’de çeşitli hotellerde görev aldığını ve 1993 yılında Palm Beach Hotel’de işe başladığını belirten Sönmez Karakulle, 2006 yılında Rast-i Pelikan restaurantı açarak bu restaurantın işletmeciliğini yaptığını, daha sonra Gazimağusa’daki Eziç Restaurant’ın müdürlüğünü yaptığını söyledi. Kaleiçi’ne Othello Meze Restaurant olarak ilk meyhaneyi açan kişi olduğunu belirten Sönmez Karakulle, işletmesinin ilk olarak De Molay Bar’ın yanında olduğunu ve 2.5 sene önce şu anki yerlerine taşındıklarını belirtti.

Karakulle: “Buraya taşınırken 42 yıllık dostum Zafer Düşer ile birlikte ortaklık yapmaya karar verdik”

Othello Meze Restaurant Restaurant’ın ortaklarından olan Sönmez Karakulle, 2.5 sene önce buraya taşındıklarında, 42 yıllık dostu olan Zafer Düşer ile birlikte ortaklık yapmaya karar verdiklerini, Zafer Düşer’in de tam bu esnada İngiltere’deki restaurantını devrettiğini, bu yüzden böyle bir ortaklıkla bu işe başladıklarını ve halen daha bu işi yürüttüklerini, kendisinin toplamda 10 yıllık restaurant işletmeciliği ile uğraştığını, yaklaşık 5 yılda meyhane işletmeciliği yaptığını söyledi. Başarılı ve iyi bir işletmeci olduğuna inandığını belirten Sönmez Karakulle, şartların çoğu zaman uygun olmadığını, özellikle turistlerin yoğun olduğu kaleiçinde kendi mekanlarının önünden az turist geçtiğini bununda işletme olarak güne ekside başlamalarına sebep olduğunu ancak akşam saatlerinde meyhane olarak işlerinin daha iyi olduğunu söyledi.

Karakulle: “ Bu işin en iyisi biziz diye bir iddiamız yok”

Sönmez Karakulle, Othello Meze Restaurant’ın ailelerin gelip rahatlıkla oturabileceği, herkesin sessiz ve sakin bir ortamda yemeğini yiyebileceği nadir mekanlardan biri olduğunu, Othello Meze Restaurant’da bir hadisenin çıktığının duyulmadığını, bugün bir ailenin 15-16 yaşlarındaki çocuğuna burada doğum günü partisi düzenleyebildiğini söyledi. İnsanlara gereken güveni verdiklerini söyleyen Othello Meze Restaurant’ın ortaklarından Sönmez Karakulle, bu işin en iyisinin kendileri olduğuna dair bir iddialarının olmadığını, herkesin kendi işinde gücünde olduğunu belirtti. Otello Meze Restaurant’ı ilk yerine açarken Girne’de bir otelin casinosunun genel müdürü olduğunu, özellikle Kaleiçi’nde küçük köhne bir yer açmak ve çocuğuyla daha fazla ilgilenmek amacıyla görevini bırakıp bu işletmeyi açtığını, çocukluğunu kaleiçinde geçtiği için Kaleiçi’ni çok sevdiğini söyledi.

Karakulle: “ Müşterilerimizi memnun etmek için elimizden geleni yapıyoruz”

Sönmez Karakulle, 5-6 yıl öncesine kadar Kaleiçi’nin çok kötü durumda olduğunu, ilk Othello Meze Restaurant’ı açtığında herkes tarafından tepkiler aldığınıi böyle bir yerde bu işletmenin mantıklı olmadığı gibi sözler duyduğunu belirtti. Ona rağmen, yerli halkın gelebileceği bir mekan açmak istediğini belirten Sönmez Karakulle, 1 yıl içerisinde eski mekanlarında Othello Meze Restaurant ile iyi işlere imza attığını, ancak dükkan sahibinin çıkardığı sorun nedeniyle 2.5 sene önce şimdiki yerlerine taşındıklarını belirtti. Sönmez Karakulle, konseptlerini değiştirerek işlerine titizlikle devam ettiklerini, işlerinin güzel yanlarının tanımadığı bilmediği insanlarla tanışmak olduğunu ve güzel dostluklar kazandığının olduğunu belirtti. Sönmez Karakulle, sosyal yaşamayı sevdiğini ve müşterilerini memnun etmek için ellerinden gelen herşeyi yaptıklarını söyledi.

Düşer: “ Restaurantımızda 25-26 çeşit ürünümüz ile hizmet veriyoruz”

banner97
Othello Meze Restaurant’ın diğer ortağı olan Zafer Düşer, 12 Ağustos 1966 yılında dünyaya geldiğini, öğrenimini ve askerlik görevini tamamladıktan sonra çeşitli sektörlerde görev aldığını ve daha sonra İngiltere’de kasaplık ve inşaat işlerinde çalıştığını söyledi. Daha sonra yaklaşık 10 yıl fish and chips işini yaptıktan sonra Kıbrıs’a geri döndüğünü, 5 yıl boyunca Güney Kıbrıs’ta işlediğini ve ZE-FA marketin ortaklarından olduğunu belirten Zafer Düşer, daha sonra Sönmez Karakulle ile Othello’yu yaklaşık 2.5 senedir beraber işlettiklerini dile getirdi. İşletmelerinde 15-16 çeşit soğuk meze, 8-9 çeşit ara sıcak, 4 çeşit ana kebap, meyve tabağı,tatlı menüleri ile birlikte toplamda 25-26 çeşit ürün ile hizmet verdiklerini söyleyen Zafer Düşer, bu ürünleri herkesin damak tadına göre yapmanın mümkün olmadığını ve bu yüzden sürekli eleştiri aldıklarını dile getirdi.

Düşer: “ Kıbrıs kültürüne uygun damak tatlarını sergilemeye çalışıyoruz”

Zafer Düşer, Othello Meze Restaurant’da sergiledikleri ürünlerin günlük ve taze olmasına dikkat ettiklerini, özellikle Kıbrıs kültürüne uygun damak tatlarını sergilemeye çalıştıklarını söyledi. Ekonomik sıkıntıların işletmelerini etkilediğinden de bahseden Zafer Düşer, bu ekonomik krizde en çok etkilenen işletmelerin restaurantlar olduğunu söyledi. bundan birkaç ay önce fix menülerinin 65 TL olduğunu, ancak krizden sonra bu fiyatı 75 TL’ye çıkardıklarını belirten Zafer Düşer, %20’yi bile bulmayan bir artış uyguladıklarını kendi restaurantlarında 200-300 kaleme yakın mal kullandıkları için fiyatlarını artırmak zorunda kaldıklarını söyledi. Şu an sebzeye verdikleri paradan kasaba daha az para verdiklerini dile getiren Zafer Düşer, hayatın çok pahalılaştığını, kendilerinin de fiyatlarında uyguladıkları % 15 oranındaki zammı bile çok düşündüklerini, ancak yaşanan krizden dolayı buna mecbur olduklarını ve müşteri potansiyeli ve kar oranı olarak düşüş yaşadıklarını, restaurantlarını açtıkları zaman müşteri gelmese bile o gün çalışanları ödemek zorunda olduğunu belirtti.

Ayşe Düşer: “ Hedefimiz Mağusa’da kendinden söz ettiren güvenli bir ortam yaratmak”

Othello Meze Restaurant’ın işletme sorumlusu Ayşe Düşer ise Othello’nun hedefleri arasında Mağusa’da kendinden söz ettiren ve güvenilir bir ortam yaratmanın olduğunu söylerken, herkese hitap eden bir mekan yaratmanın hedefleri arasında olduğunu söyledi. Othello Meze Restaurant olarak çift konseptli çalıştıklarını belirten Ayşe Düşer, restaurantlarında bir bölümün taverna tarzı olarak kullanıldığını, diğer tarafta ise meyhane kültürünü yansıttıklarını dile getirdi. Kıbrıs halkının daha çok meyhane kültürüne yatkın olduğu için çift konsept olarak düşündüklerini söyleyen Ayşe Düşer, çift konseptli olmalarının kendileri için büyük bir avantaj olduğunu söylerken, her insanın eğlence anlayışının farklı olduğunu, bazılarının müzik dinleyip arkadaşlarıyla sohbet etmek istediğini, bazılarının ise az müzikte yemek içmek istediğini belirtti.

Ayşe Düşer: “ Bu yıl 3. yılımızı tamamlayacağız “

Her geçen sene daha fazla yol kat ederek ilerlediklerini ve bu yıl 3. yıllarını tamamlayacaklarını söyleyen İşletme sorumlusu Ayşe Düşer, her zaman müşterilerinin görüşlerine, düşüncelerine ve tavsiyelerine açık olduklarını ve herkesi memnun etmeye çalıştıklarını aktardı. Ayşe Düşer, buraya gelen müşterilere fix menü zorunluluğu getirmediklerini, fix menülerinin yanında porsiyon yemeklerinin de olduğunu Balık’tan Kalamar’a kalamardan kebap çeşitlerine kadar burada hizmet verdiklerini, Çarşamba, Cuma ve Cumartesi akşamları canlı müziklerinin olduğunu söyledi. Mağusa halkının yeni yerleri keşfetme konusunda sıkıntı yaşadığını, kendilerinin ise insanlara seslerini duyurmaya çalıştıklarını söyleyen Ayşe Düşer, kendilerini destekleyenlerinin olduğunu, desteklemeyenleri de işletmelerine davet ettiğini söyledi.

Röportajımızın sonunda bugüne kadar kendilerini destekleyenlere çok teşekkür ettiklerini belirten Sönmez Karakulle, Zafer Düşer ve Ayşe Düşer, Mağusa Plus’a da bu güzel söyleyişi için teşekkür ederken Othello Meze Restaurant’ın lezzetlerini tatmayanları restaurantlarında ağırlamaktan büyük gurur duyacaklarını söyledi.

banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER