Bet ofisleri kahvehane kültürünü bitirdi

Adnan Kılbaş, Kıbrıs'ta kahvehane kültürünün eskiden daha yaygın olduğunu ancak günümüz koşullarında, azalmaya başladığını anlattı

Bet ofisleri kahvehane kültürünü bitirdi
banner78

Maraş’ta Karakeş Bölgesi’nde 2001 yılından beridir kahvecilikle uğraşan Adnan Kılbaş, Kıbrıs’ta kahvehane kültürünün eskiden daha yaygın olduğunu ancak günümüz koşullarında, ise bu geleneğin yavaş yavaş azalmaya başladığını belirtti. Kılbaş, mesleği ile ilgili ayrıntıları aktardı.

“Kıbrıs’a 25 yaşında geldim”

Adnan Kılbaş, 1965 yılında Mersin’in Erdemli ilçesinde dünyaya geldi. Kılbaş, daha sonra 1990 yılında, 25 yaşında iken Kıbrıs’a geldiğini ve 4 sene içerisinde vatandaş olduğunu belirtti. Kıbrıs’a geldikten sonra hep Maraş Bölgesi’nde ikamet ettiğini belirten Kılbaş, burada çeşitli yerlerde çalıştığını, devlet dairesinde hiç görev almadığını, ve hep kendisinin çabalarıyla bir yerlere geldiğini belirtti.

“2001 yılında kahvehanemi açtım”

Evli ve bir çocuk babası olan Adnan Kılbaş,  yaptığı birçok işten sonra 2001 yılında kendi kahvehanesini açtığını ve yaklaşık 17 senedir de bu iş ile meşgul olduğunu söyledi. Kahveciliğin zor meslek olduğunu belirten Adnan Kılbaş, kendisinden yaşça küçük kişilerin kendisinden bazen saygısızca ve edebini bilmeden çay veya kahve istediğini,  bu durumunda mesleğin en zor yanı olduğunu söyledi.  Adnan Kılbaş, esnaflığın en püf noktasının esnek olmaktan geçtiğini söylerken, mecburen bu duruma katlandığını, esnaflığında bunu gerektirdiğini belirtti. Kılbaş, kahvecinin, kahvehaneye gelen müşteriler ile iyi ilişkiler içinde olmadığı zaman işlerinin düşebildiğini, kendisinin de kahvehanesine gelen herkese aynı şartlarda ve eşit hizmet vermeye çalıştığını, oğlunun da bu meslekte kendisine yardımcı olduğunu sözlerine ekledi.

“Kahvehaneyi her gün saat 13.00’da açıyorum”

“Adnan’ın Kahvehanesi” işletmesi sahibi Adnan Kılbaş, kahvehanenin akşamları geç saate kadar açık kaldığını bu yüzden de kepenkleri sabah değil öğlen saatlerinde kaldırdığını belirtti. Gündüz saatlerinde kahvehaneyi açtıktan sonra çayını hazırladığını belirten Kılbaş, gündüzleri daha çok sıcak ve soğuk meşrubat tüketildiğini akşam saatlerinde ise daha çok alkol satışının olduğunu belirtti. Kılbaş, gündüzleri birçok insanın işinde gücünde olduğu için kahvehanenin çok yoğun olmadığını, kahvehanenin akşam saatlerinde daha çok yoğun olduğunu belirtti. Sıcak yaz akşamlarında vatandaşların kahvehanesine daha çok geldiğini, insanların serin ortam aradığını, kahvehanesinin de akşam saatlerinde çok serin olduğunu belirtti.

“Siyasilerimizde burayı ziyaret ediyor”

banner97
Adnan Kılbaş, Mağusa ve Maraş halkının dışında Siyasi parti temsilcilerininde kendilerini burada ziyaret ettiklerini, burada insanlarla oturup güzel sohbetler yaptıklarını, öğrenciler ve yerel halkın sorunlarını dinlediklerini söyledi.  Milletvekili ya da siyasilerle bağlarını hiçbir zaman koparmadığını aktaran Kılbaş, siyasilerle eski zamanlarda buluşup mangal partileri verdiğini, “Bugün yine gelseler, yine toplanıp mangalımızı yakar sohbet ederiz” dedi ve bu kahvehane de 17 yılda çok güzel arkadaşlıklar kurduğunu dile getirdi.

“ Kahvehanemi açtığım ilk günlerde boş yerim olmazdı “

Adnan Kılbaş, kahvehanesini açtığı ilk günlerde, boş yerinin olmadığını ve çok yoğun bir tempoda çalıştığını belirtti. Şu an kahvehanesinde ilk günkü gibi yoğunluğun olmadığını aktaran Kılbaş, gerek iş sektörüne atılan insanların çokluğu, gerekse işten dönen insanların kahvehane yerine evinde dinlenmeyi tercih etmesi yüzünden kahvehanesinin çok kalabalık olmadığını söyledi.  Kahvehanesinin bulunduğu mahallede 3 tane kahvehane olduğunu belirten Kılbaş, herkesin kendi kısmetini yarattığını ve her kahvehanenin ayrı bir potansiyeli olduğunu, vatandaşın ise memnun kaldığı kahvehaneyi tercih ettiğini belirtti. Maraş’taki diğer kahvehaneler ile asla rekabet içerisinde olmadığını da söyleyen Kılbaş, kendi işine gücüne odaklandığını ve bu şekilde hareket ettiğini belirtti.

“Maraş’ta kahve kültürü daha çok gelişmiştir”

Mağusa ve Maraş Bölgesi ile ilgili düşüncelerini de dile getiren Adnan Kılbaş,  Mağusa’ya göre Maraş’ta kahve kültürünün daha çok geliştiğini, Kıbrıslı vatandaşların çoğunun devlet dairelerinde görevli olduğu için çok fazla kahvehanelere gidemediğini, Maraş’taki insanların ise daha çok günlükçü olarak çalıştığı için kahvehanelerde daha çok vakit geçirebildiklerini belirtti. Mağusa ve Mağusa insanları hakkında da görüşlerini dile getiren Kılbaş, Mağusa’nın Kıbrıs’ın en güzel yeri olduğunu, insanlarının ise cana yakın olduğunu ve tamamen birlik olduğunu söyledi.

“ İsmail Arter Maraş’ı çok değiştirdi”

Yaşadığı bölge olan Maraş Bölgesi hakkında da açıklamalarda bulunan Adnan Kılbaş, eskiden Maraş Bölgesi’ne bakıldığı zaman buraya ne yatırım yapan birisinin ne de ilgilenen birisinin olmadığını, yolların çöplerle dolduğunu,  İsmail Arter’in belediye başkanı olduktan sonra Maraş’ı çok değiştirdiğini belirtti. “ Maraş’ta hergün yollar süpürülüyor, çöplerimiz düzenli olarak toplanıyor” diyen Kılbaş, Başkan Arter’imn gelişi ile sadece Maraş’ın değil Mağusa’nın çok ileriye gittiğini ve İsmail Arter’in Mağusa’da ve Maraş Bölgesi’nde birçok projeye imza attığını söyledi.

banner81
YORUM EKLE
YORUMLAR
suat buruk
suat buruk - 2 yıl Önce

adnan dayıııı. yürü da arkandayıkkk

Bilal kılbas
Bilal kılbas - 2 yıl Önce

Esnaflarin kralı

SIRADAKİ HABER