“Büyük sanayi demek büyük sorunlar demek”

Gazimağusa'da bulunan Büyük Sanayi Bölgesindeki esnaflar, sanayinin sorunlarını anlattı

“Büyük sanayi demek büyük sorunlar demek”
banner78

Gazimağusa’da bulunan Büyük Sanayi Bölgesi’ndeki esnaflar, sanayinin sorunlarını anlattı. Bölge esnafı, yol sorunlarını her fırsatta dile getirdiklerini, ama bir çare bulunmadığını, ayrıca Sanayi Bölgesi’nin güvenilirliğinin az olduğunu, hastane yolundan sanayiye çok giriş sağlandığını bunun da ana yola çıkışlarında tehlike arz ettiğini, ayrıca çöplerin ve moloz yığınların biriktiğini, haftada 1 gün toplanan çöplerin ve moloz yığınlarını daha çok günde toplanması gerektiğini belirttiler. Gazimağusa’da bulunan Büyük Sanayi Bölgesi’ndeki sorunlar hem vatandaşı hem de bölgedeki esnafı çileden çıkarmış durumda. Bölge esnafı; “ sorunların hangi birilerini söyleyelim? “ diyerek isyan ederken, yolların bozuk olduğunu, sineklerle ve moloz yığınlarıyla mücadele ettiklerini söyledi.

Yollar berbat durumda

Gazimağusa’daki Büyük Sanayi esnaflarının en büyük sorunu ise kesinlikle altyapı eksikliği ve yollardır. Vatandaşlar yolların çok berbat olduğunu, kanalizasyon çalışmasının yapılmasına rağmen, yağmur yağdıktan sonra sanayi bölgesinin göle dönüştüğünü aktaran vatandaşlar bu duruma çözüm bulunmasını istedi.

Çöpler toplanıyor ama yeterli değil

Gazimağusa’da bulunan Büyük Sanayi Bölgesi’nin çöp ve moloz yığınları sıkıntısı da bulunuyor. Gazimağusa Belediyesi’nin hafta da 1 kez çöpleri ve moloz yığınlarını temizlediğini belirten vatandaşlar, belediyeden hafta da en az 3 kez özellikle de moloz yığınlarının temizlemesini istedi.

Sanayi’nin girişi çıkışı belli değil

Vatandaşlar, sanayi bölgesinin düzenli bir şekilde işlemesi gerektiğini ama büyük sanayi de bunun mümkün olmadığını belirttiler. Sanayi Bölgesi’nde çarpık kentleşme olduğunu belirten vatandaş, koskoca sanayi bölgesinin girişi ve çıkışının belli olmadığını, özellikle hastane yolu üzerinde sanayiye giren tam 5 adet toprak yolun olduğunu, bunun hem yasak olması gerektiğini hem de kapatılması gerektiğini belirttiler.

Sanayi Bölgesi’ndekiler ne dedi?

banner97
1-) Tuğral Çil: “ Sanayi Bölgesi’nin kuşkusuz en büyük problemi yoldur. Yollar ciddi anlamda berbat durumdadır. Kış aylarında burası yağmurdan sonra kullanılmaz hale gelir. Yaz aylarında ise oluşan çukurlar ciddi zararlara yol açar. Örneğin bizim bulunduğumuz mahallede telefon hattı yoktur. Bunun en erken zamanda düzeltilmesi gerekmektedir. Bundan başka sanayide tek giriş çıkışın olması gerekir. Ama sanayiye her taraftan girilebiliyor. Hastane yolundan 5-6 giriş var bunlar çok tehlike arz etmektedir ve kapanması gerektiğini düşünüyorum.”

2-) Emrah Gürcan : “ Sanayi’nin bence en büyük sıkıntısı dükkanlarda çalışacak ustanın olmamasıdır. Farklı meslek grupları işlerinden farklı işlerde uğraşıyorlar. Makiniste verdiğimiz araba 3 günde çıkması gerekirken usta eksikliğinden dolayı 20 günde çıkıyor. Hem esnaf müşterisini kaybediyor hem de vatandaş mağdur oluyor. Sanayi denetlenmiyor, kimin girip çıktığı belli değil. Burada ciddi düzenlemelerin olması gerekir.”

3-) Muhammet Münir: “ Sanayi bölgesinde çoğalan çöpler ve moloz yığınları kötü gözüküyor. Belediye temizliyor ama yeterli olmuyor. Çöp toplama günlerinin artırılması taraftarıyım. Çünkü ortalık sineklerle doluyor ve insanlar burada rahatsız oluyor. İlaçlanma çalışmasını belediye başlatırsa sanayi daha da rahatlayacaktır. Bir başka konu ise sanayinin giriş çıkışları belli değil. 2 yerden giriş 2 yerden çıkış olması gerektiği kanaatindeyim. Özellikle hastane yolundaki girişlerde trafik kazaları oluyor. Bu yolların kapatılıp sanayinin etrafıda çevrilirse daha tertipli bir bölge olur.”

4-) Yücel Güneş : “ Sanayi Bölgesi denince akla üretim yapan yerler makinist veya parça satan yerler ilk akla gelen yerlerdir. Büyük Sanayi’de ise kuruyemişçi, toptancı gibi farklı meslek grupları da var. Şehir içindeki makinistler de bizi etkiliyor. Buraya gelmek istemiyor insanlar ve onları destekliyor. Şehir içindeki makinistlerin de buraya taşınması gerekir çünkü burası Sanayi Bölgesi’dir. Devletimiz bu konuda nasıl bir çalışma yapar bilemiyorum. Belediyemiz yeterli ilgiyi gösteriyor ama daha çok ilgilenmesi lazım özellikle çöpler hafta da bir kere toplandığı için birikiyor ve ortalığa pis kokular yayıyor. Sanayi’ye gelen yolların, özellikle hastane yolu üzerindekilerin kapatılması gerekir. Hem kazaya davetiye çıkarıyor bu yollar hem de iş çıkışı trafiği olumsuz yönde etkiliyor. Belediyenin bu yol ile ilgili çalışması olduğunu duydum. İnşallah en kısa zamanda bu projeyi hayata geçirirler”

5-) Ali Güçeri : “ Sanayi Bölgesi’ne hastane yolu üzerinden girilen yollar çok tehlikeli. Bu yollar kapatılacak diye duydum ama bununla ilgili bir çalışma göremedim. Sanayi’de büyük bir altyapı eksikliği var. Bunun yanı sıra güvenlik sıkıntısı da yaşanıyor. Sanayi Bölgeleri’nin genelde tek giriş çıkış noktası olur ve dört tarafı da kapalı olur ancak burada durum öyle değildir. Biz bu hastane yolundaki sanayiye giriş yollarının kapatılması için çalışma başlattık ama malesef başarılı olamadık. Bir de buradaki meslek gruplarının aynı yere toplanması gerekir. Örneğin makinstler mahallesi veya marangozlar mahallesi diye. Buraya düzen getirilmesi şart”

6-) Hasan Hundal: “ Sanayi’de bizim bölgemiz de pislik doldu ortalık. Buraya yeterince ilgi gösterilmiyor. Yollar desek berbat durumdadır. Çevre temizliği yok denecek kadar az yapılıyor burada. Belediyemiz çöpleri topluyor ama yeterli olmuyor. Çok fazla kirlilik olmasından dolayı. Tabiki sanayiye girilen farklı taraftaki yolların da kapanması gerektiğini düşünüyorum.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2018, 16:40
banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER