“Dövizin yükselmesini hiçbir zaman fırsat haline getirmedim”

Gazimağusa’nın Maraş bölgesinde yaklaşık 19 yıldır hizmet veren Doğruöz Market’in işletmecisi İbrahim Kaptan Gedik, ülkenin yaşadığı ekonomik kriz, marketlerdeki fiyatlar ve dövizde yaşanan düşüş sonrası marketçilerin neler yapması gerektiğini gazetemiz aracılığı ile siz değerli Mağusa Plus okuyucularına anlattı

“Dövizin yükselmesini hiçbir zaman fırsat haline getirmedim”
banner78

Ali ELMAS - Haberherdakika

“ Marketçilik hayatımda fiyatları hep minimum seviyede tutmaya çalıştım”

İbrahim Kaptan Gedik, 19 yıldır Gazimağusa’nın Maraş bölgesinde marketçilik yaptığını, Maraş halkının marketi olduğunu ve marketçilik hayatında fiyatları hep minimum seviyede tutmaya çalıştığını belirtti. Günümüzde ülkenin ekonomik olarak zor günlerden geçtiğini belirten İbrahim Kaptan Gedik, dövizin yükselmesinin bu duruma sebep olduğunu, ancak dövizin yükselmesini hiçbir zaman fırsat bilmediğini söyledi. Kendisinin stoklar üzerine çalıştıkları için fiyatları aşırı derece yukarıya çekmediğini belirten İbrahim Kaptan Gedik, birçok marketin ve toptancıların dövizin hep yukarılarda olacağını düşündüklerini ve bu yüzden de fiyatları sürekli olarak artırdıklarını belirtti. Dövizin yüksek olarak devam etmesi halinde hem ülkemizin hem de Türkiye’nin iflasın eşiğine geleceğini belirten İbrahim Kaptan Gedik, dövizin ateşinin fazla uzun sürmeyeceğinin önceden belli olduğunu ifade etti.

“ Hem müşterilerimizi hem de kendimizi korumaya çalışıyoruz”

Doğruöz Market’in sahibi İbrahim Kaptan Gedik, yükselen döviz sonrasında market olarak hem kendilerini hem de müşteriyi korumaya çalıştıklarını belirtirken, kendilerinin stokları olduğu için diğer marketler gibi fiyatları yükseltmediklerini ve güçlerinin yettiği kadar dayanmaya çalıştıklarını belirtti. Dövizin şu an düşmeye başladığını, kendisininde firma sahipleri ile görüşerek fiyatları düşürmeye başladığını belirten İbrahim Kaptan Gedik, müşteriyi ve istikrarı koruma altına alma adına böyle bir karar verdiklerini ve yeni malları satın dahi almadan mevcut mallarda hemen indirim uyguladığını söyledi. Birçok marketin henüz daha böyle bir uygulamayı hayata geçirmediğini, eğer market olarak fiyat istikrarlarını koruyamadıkları halde dükkanlarının kapanacağından da bahseden İbrahim Kaptan Gedik, dövizin yükseldiğini ancak çok üst seviyede kalmadığını, şu anda da dövizin düşüşte olduğunu ve kendi marketinde fiyatları düşürdüğünü belirtti.

“ Sosyal medya üzerinden biz marketçilere savaş açıldı”

Piyasada yaşanan bu fiyat dengesizliğini toptancıların dengelemesi gerektiğine vurgu yapan İbrahim Kaptan Gedik, yaşanan döviz patlaması sonucunda toptancılarında panik olduğunu, %50,%80 veya %100 oranlarında zamlar uyguladıklarını,bunun sebebinin dövizin sürekli olarak artacağını düşünmelerinden kaynaklandığını dile getirdi. Toptancıların fiyatları yukarıya çekmesinden sonra, piyasanın alt üst olduğunu ifade eden İbrahim Kaptan Gedik, insanların alım gücünün düştüğünü, buna da en fazla etkenin sosyal medya olduğunu belirtti. Sosyal medya üzerinden marketçilere savaş açıldığını belirten İbrahim Kaptan Gedik, özellikle bir market de patatesin fiyatının 24.50 TL olarak açıklanmasının ardından insanlar üzerinde çok yanlış algının oluştuğunu belirten İbrahim Kaptan Gedik, açıklanan patates fiyatının aslında tatlı patates fiyatının olduğunu market sahibi tarafından açıklandığını ancak sosyal medya üzerinden yaratılan bu algının marketçileri zor durumda bıraktığını söyledi. Tatlı patatesin normal patatesden daha pahalı bir ürün olduğunu dile getiren İbrahim Kaptan Gedik, bu konunun İngiltere, Türkiye basınlarına kadar çıktığını, bu konuda insanlarımızın daha duyarlı olması gerektiğinin altını çizdi.

banner97
“ İnsanlar marketlerden alışveriş yapmaya korkar oldu”

Doğruöz Market’in sahibi İbrahim Kaptan Gedik, şu an patatesin kilosunun 13-15 TL arasında değişkenlik gösterdiğini, ancak insanların “ Kıbrıs’ta patatesin kilosu 24.50 TL” algı sebebiyle insanların herhangi bir üründen 2 kilo almak yerine 1 kiloyu tercih ettiğini söyledi. Bu konu hakkında Tarım Bakanlığı’nın bir açıklaması olduğunu hatırlatan Gedik, açıklamanın geç kalınmış bir açıklama olduğunu, Başbakan’ın marketleri denetlemeden önce toptancıları denetlemesi gerektiğini belirtti. Market olarak indirimli fiyatları malların üzerine yazdıkları takdirde halkın halen daha korku içerisinde olduklarını aktaran İbrahim Kaptan Gedik, bir marketin ürün fiyatlarının %8 ile %20 arası değişkenlik gösterirken diğer marketde bu oranın %20 ile %30 arasında değişkenlik gösterdiğini bu sebepten dolayı da insanların marketden alışveriş yapmaya korkar olduğunu dile getirdi.

“ Sosyal medyaya kısıtlama getirilmesi gerekir”

İbrahim Kaptan Gedik, sosyal medya da yapılan yanlış paylaşımlara kısıtlama getirilmesi gerektiğini ve İçişleri Bakanlığı ile Emniyet Müdürlüğü’ne buradan çağrı yaptığını belirtti. Sosyal medya üzerinden marketçiler üzerine inanılmaz tepkilerin yağdığını, bu pahalılıkta tek sorumluyu marketçiler olarak gösterdiklerini, bu ekonomik savaşı kendi içimizde halk ile birlikte vermek gerektiğini söyledi. Türkiye’deki fiyatlar ile Kıbrıs’taki fiyatların karşılaştırılmaması gerektiğine vurgu yapan İbrahim Kaptan Gedik, ülke olarak kendi fiyat düzenlememizi yapmamız gerektiğini, Kıbrıs insanlarının sosyal medya üzerinde Türkiye’deki pazarlardan canlı yayınlar yaptığını, ancak Türkiye’nin farklı Kıbrıs’ın farklı yer olduğunu halk olarak anlamamız gerektiğini söyledi.

“ Başka ülkelere adamızı kötüleyerek fiyat dengesizliğinin önüne geçemeyiz”

Doğruöz Market’in sahibi İbrahim Kaptan Gedik, ülkeyi, başka ülkelere kötüleyerek bu fiyat dengesizliğinin önüne geçemeyeceklerini belirtirken, toptancıların kendilerine verdikleri fiyat üzerinden malları satmak zorunda olduklarını kaydetti. Şu an dövizin gerilediğini ve her sektördeki fiyatlara düzenleme getirilmesi gerektiğini belirten İbrahim Kaptan Gedik, yerli üretimin azalmasından dolayı ürünlerin azaldığını kimsenin konuşmadığını, sadece sürekli artan fiyatların konuşulduğunu söyledi. Marketlere gelen fiyat listesine göre hareket ettiklerini belirten İbrahim Kaptan Gedik, patatesi 13 TL’ye alıp 8 TL ye satmanın asla mümkün olmadığını belirtirken, bu fiyatdaki belirsizliklerin bir an önce önüne geçilmesi gerektiğini belirtti.

“ Fiyatlarda indirime gitmeyen firmalardan mal almıyorum”

Doğruöz Market’in işletmecisi İbrahim Kaptan Gedik, bazı firmaların dövizin düşüşü ile ürünlerine indirim yapmaya başladığını, ancak bazı firmaların henüz daha yaşanan düşüş sonrasında bile indirime gitmediğini, kendisininde ürünlerinde indirime gitmeyen firmalardan mal almadığını beliritti. Örneğin Baldo markasının fiyatlarını ciddi anlamda düşürdüğünü kaydeden İbrahim Kaptan Gedik, tüm firmalardan da yavaş yavaş bu indirimleri yapması gerektiğini söyledi. İbrahim Kaptan Gedik, kendisinin işin başındayken müşterilerinin gayet sağlıklı ve ekonomik bir şekilde alışverişini yapmalarını sağladığını, kendisine güvenen müşterilerinin güvenini sarsmamasının en önemli görevinin olduğunu belirtti. Yeni gelen ürünlerinde de indirim yapmaya başladığını ve bunu sosyal medya ile müşterilerine duyurduğunu kaydeden İbrahim Kaptan Gedik, herkesin kendi işinden sorumlu olduğunu ve kendisinin bu yaptığı indirimlerin diğer market sahiplerine de örnek olmasını dileyerek sözlerini tamamladı.

banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER