“Kebapçılık baba, hatta dede mesleğimizdir”

FA Kebap İşletme sahibi Fikri Arkıner, baba mesleği hatta dedeği mesleği olan ve kendisinin de çocukluk yaşlardan beridir içinde bulunduğu kebapçılık mesleği ile ilgili Mağusa Plus’a çok özel açıklamalarda bulundu. Arkıner, çocuk yaşlarda başladığı mesleğini dedesinden babasının, babasından da kendisinin devraldığını ve halen daha bu işi Gazimağusa’da kaleiçinde devam ettirdiğini söyledi.

“Kebapçılık baba, hatta dede mesleğimizdir”
banner78

Ali ELMAS - HABERHERDAKİKA

“ 35 yıllık bir işletmeyiz”

FA Kebap’ın işletme sahibi Fikri Arkıner, 1971 yılında Gazimağusa’da dünyaya geldiğini, lise öğrenimini tamamladıktan sonra üniversiteyi kazandığını fakat üniversiteye gitmeyerek, askere gittiğini ve vatani görevini tamamladıktan sonra baba hatta dede mesleği olan kebapçılık mesleğine başladığını söyledi. 1960’lı yıllarda Kaleiçi’nde Canbulat Sineması’nın yanında dedesinin kebap dükkanının olduğunu, çocukluk yaşlarda babasına dükkan da yardım ettiği için bu mesleğe alıştığını belirten Arkıner, 1983 yılında dükkanlarını şimdiki yerlerine taşıdıklarını ve yaklaşık olarak 35 yıllık bir işletme olduklarını söyledi.

“ Hayalim spor hocası olmaktı”

FA Kebap işletme sahibi Fikri Arkıner, okulunu bitirdikten sonra hayalinin spor hocası olmak olduğunu dile getirirken, okul yıllarından beridir alışmış olduğu kebapçılık mesleği ile hayatına devam ettiğini, genç yaşında kendisini bu mesleğin içinde bulduğu için çok da hayaller peşinde olamadığını belirtti. Şu anki hayalinin, işini iyi yaparak para kazanmak ve müşterilerini memnun etmek olduğunu belirten Fikri Arkıner, Mağusa’da en eski kebapçılardan birisi olduklarını ve bu işin detayına inceliklerine kadar herşeyi öğrendiklerini söyledi. Öncelikle işini çok sevdiğini ancak zaman zaman mesleğine karşı kırgınlıklarının olduğunu belirten Fikri Arkıner, yine de işine saygı duyduğunu ifade ederek başarılı olmaya çalıştıklarını söyledi.

“ Bu mesleğin püf noktası ettir”

banner97
Kebapçılık mesleğinin püf noktasının seçtiği etin olduğunu belirten Fikri Arkıner, eti her zaman kendisinin seçtiğini, eti personeli ile birlikte kendisinin işlediğini bunun mesleğin en önemli noktasının olduğunu söyledi. Dedesinden kalan bu mesleğe kaleiçinde devam ettiğini söyleyen Fikri Arkıner, Mağusa’nın içerisine açılmayı düşündüklerini, ancak kaleiçine yoğunlaştıkları için başka yere açılamadıklarını buna fırsat bulamadıklarını belirtti. Kendisinin Mağusa içerisinde başka dükkanı olduğunu, ancak Mağusa’nın en önemli yerlerinden biri olan Kaleiçi’nde kalmayı tercih ettiklerini belirten Fikri Arkıner, işlerinden çok memnun olduklarını söyledi.

“ Lezzetimizin sırrı merağımızdan gelir”

FA Kebap işletmecisi Fikri Arkıner, lezzetlerinin sırrının kesinlikle titiz çalışmalarından ve meraklarından dolayı geldiğini, özenle ve titizlikle bu işi yaptıkları içinde başarılı olduklarını söyledi. Mağusa Kaleiçi’nde esnaf olmasının hem ekonomik hem de görsel olarak faydaları olduğunu söyleyen Fikri Arkıner, burada yabancı insanlarla iç içe olduklarını ve yaptıkları ürünleri burada yabancı insanlara sergiledikleri için çok memnun olduklarını ve bundan gurur duyduklarını, turistlerinde FA Kebap’ın lezzetlerini çok beğendiklerini söyledi.

“ İşimizin en güzel yanı çevre edinmektir”

Fikri Arkıner, mesleğinin en güzel yanının çevre edinmek olduğunu belirtirken, birçok dost ve arkadaş edindiğini ve bundan dolayıda çok mutlu olduğunu ifade etti. İnsanlarla tanışmayı, sohbet etmeyi ve iç içe olmayı çok sevdiğini söyleyen Fikri Arkıner, güzel diyaloglar kurduğunu ve bu işe bağlı olmasının en büyük sebebinin de bu olduğunu söyledi. Her sabah saat 08:00’de işinin başında olduğunu, kasaptan etini kıymasını alarak işinin başına geçtiğini, daha sonra şef arkadaşlarıyla dükkanına çeki düzen verdiğini belirten Fikri Arkıner, öğlen saat 11:00-12:00 saatlerinde servise başladıklarını ve akşam saat 22:00-23:00 saatlerine kadar çalışmaya devam ettiklerini söyledi. Pazar günleri haricinde haftanın 6 günü çalıştığını söyleyen Fikri Arkıner, başka şube açma hayalinin olduğunu ancak, buraya odaklandıkları veya burasının kendilerine yettiği düşüncesinde olduğu için böyle bir projeyi hayata geçirmediğini de söyledi.

“ Mağusalılardan ve buraya gelen tüm müşterilerimden çok memnunum”

FA Kebap işletme sahibi Fikri Arkıner, Mağusalılardan ve kendisine gelen tüm müşterilerinden oldukça memnun olduğunu dile getirirken, kendilerinin de işletme olarak müşterilerini memnun etmeye çalıştıklarını söyledi. Özellikle işletmelerine turist müşterilerinin çok fazla geldiğini, bunu da kaleiçinde olmalarına bağladığını belirten Fikri Arkıner, bu durumun da ufkularını geniş tutmalarına sebep olduğunu söyledi. Boş günü olan Pazar günlerini genellikle ailesi ile birlikte geçirmeyi tercih ettiğini belirten Fikri Arkıner, fırsat buldukça ava ve balığa gitmeyi çok sevdiğini söyledi. Koyu bir Mağusa Türk Gücü taraftarı olduğunu ayrıca bu kulübün yöneticisi olduğunu da söyleyen Fikri Arkıner, MTG’nin maçlarını kaçırmamaya özen gösterdiğini söyledi.

“Mağusa Plus aracılığıyla beni destekleyenlere çok teşekkür ediyorum”

Fikri Arkıner, Mağusa’nın günden güne geliştiğini ve gelişmeye devam edeceğini belirtirken, özellikle Gazimağusa Belediyesi’nin ve Turizm Bakanlığı’nın Mağusa için çok güzel projelere sahip olduğunu belirtti. Mağusa’nın hem tarihi hem de doğal zenginliklere sahip olduğunu, Mağusa insanın çok özel insanlar olduğunu ve Mağusa halkının böyle bir coğrafya da yaşadığı için kendisini şanslı hissetmesi gerektiğini söyledi. Gazimağusa Belediyesi ve Turizm Bakanlığı’nın sahip olduğu projeleri esnafla paylaştığı zaman, bu konularla daha çok ilgilendiği zaman Mağusa’nın daha çok gelişeceğini belirten Fikri Arkıner, güzel günlerin yakında olduğunu da vurguladı. Fikri Arkıner, sözlerinin sonuna gelirken, Mağusa Plus Gazetesi aracılığıyla bugüne kadar kendisini destekleyen gerek turist gerekse yerli halka çok teşekkür ettiğini, her zaman da hizmet vermeye devam edeceğini söyleyerek röportajımızı sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2018, 13:53
banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER