Othello’nun hikayesi...

Okan Dağlı yazdı...

Othello’nun hikayesi...
banner78

Bu kentte yağayığ Othello’nun hikayesini bilmeyen var mı? Mutlaka vardır diyerek onu bir daha anlatmaya karar verdim. Othello edebi bir eser olarak, destanlaşmış, tiyatro sahnelerinde perde almış, Hollywood filimlerine konu olmuş ve operaları söylenmiştir. Buralarda hayat bulan bu eserin Mağusa’daki Othello kalesinden ilham alınarak William Shakespeare tarafından XVI. yüzyılda yazılmıştır.

         Othello kalesi

         Othello kalesi olarak bilinen ‘Citadel’ aslında bir iç kaledir. Mağusa’nın denize en yakın kısmı olduğundan belki de bu iç kale ciddi bir tehdit altındadır. Kale zaten kum taşından yapılmış olduğundan tekrardan kum haline de dönebilmektedir. Birçok noktası kumlaşan taşlar yüzünden çökme tehlikesi ile karşı karşıya ike bir süre önce sağalmlaştırılmış ve kısmen restore edilmiştir.

          Othello iç kalesi, sadece Mağusa’nın değil, belki de Kıbrıs’ın yabancılar tarafından bilinen en önemli değeridir.

 Başta İngilizler olmak üzere Kıbrıs’a gelen turistler ya da gezginler mutlaka Othello kalesini görmek isterler.

Giriş kapısı yüzyıllar öncesinden yapılmış ve ilkgünkü gibi sağlamlığını koruyan bir kapıdır. Kapının üzerinedeki mermerden yapılmış St.Mark Aslanı, Venedikten getirilmiş ve oraya yerleştirilmiştir. St.Mark Aslanı Venedik şehrinin koruyucusu olduğu kabul edilen bir simgedir ve şimdilerde Venedik Belediyesinin amblemidir. Venedik şehrinde Belediyeye ait yapılarda St.Mark bayrağı dalgalanmakta, tüm hediyelik mağazalarda camdan ya da çeşitli malzemelerden yapılmış hediyelikleri mevcut olup Venedik ile özdeşleşmiştir.

         Othello eseri

         William Shakespeare XVI. yüzyılda doğmuş en ünlü İngiliz edebiyatçısıdır. Mağusa’ya gelip gelmediği halen tartışılsa da 1603’te yazdığı eser olan Othello’nun, Venedik döneminde Mağusa’da geçtiği kesindir. Othello, hem bu trajedinin adı hem de eserin başkahramanıdır.

         Oyun dört ana karakter etrafında dönüyor: Othello, karısı Desdemona, muhafız komutanı Cassio ve güvendiği akıl hocası İago. Çok çeşitli konulara -ırkçılık, aşk, kıskançlık ve ihanet- sahip olması sayesinde günümüze kadar sevilen ve okunan bir eser olarak kalmış ve gerek profesyonel gerekse amatör oyuncular tarafından sahnelenmiştir.

banner97
Shakespear’in Othello’su, Mağrip (Kuzey Batı Afrika) kökenli bir komutan olup Kıbrıs’ın Venedikli Askeri Valisi olan Christoforo Moro’nun ta kendisidir. 1508 yılının Ekim ayında görevine son verilmiş ve Venedik’e geri dönmüştür.

Halk ve ileri gelenler tarafından çok sevilen bu Afrika kökenli komutan, Mağusalı Desdemona'ya aşık olur. Şehrin ileri gelenlerinden birinin kızı olan Desdemona da Othello'yu sevmektedir. Önceleri saygı duyulan Othello'nun arkasından bu siyah-beyaz evliliği sonucu birçok dedikodu çıkar. Herşeye rağmen evlenen Othello ve Desdemona'nın mutlulukları halkın dedikoduları ve Iago'nun kötülükleriyle bir trajediye döner.

Aynı zamanda bu esere birçok film, opera ve düz yazı uyarlaması yapılmıştır.

Othello oyunu XX. Yüzyılda tam dört kez beyaz perdeye yansımıştır. En etkileyici olanı, 1952 yılı ABD yapımı olan ve Orson Welles tarafından W.Shakespear’in ayni adlı eserinden senaryolaştırılmış olanıdır. Yapım ve baş rol, yine Orson Welles’indir. Filim, hikayenin geçtiği yer olan Mağusa’da değil Venedik’te çekilmiştir. Hikayenin geçtiği zaman ise Osmanlı’nın Mağusa’yı fethinden hemen önceki yıllardır.

1906, 1965 ve 1995 yıllarında tekrar tekrar filimleştirilip beyaz perdeye aktarılmıştır.

Othello’nun operası ise XIX. yüzyıla damgasını vuran G.Verdi tarafından 1887 yılında bestelenmiştir.

                

        

                   

        

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:42
banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER