Sevdalı: Yerli üretime geçilmesi şart

Osman Sevdalı, 27 yıl önce dükkanını Mağusa'ya açtığında Mağusa'da sadece 1 çiçekçi dükkanının olduğunu anlattı

Sevdalı: Yerli üretime geçilmesi şart
banner78

Mağusa’nın ilk çiçekçilerinden olan Sevda Çiçekçilik’in sahibi Osman Sevdalı, 27 yıl önce dükkanını Mağusa’ya açtığında Mağusa’da sadece 1 çiçekçi dükkanının olduğunu ve zamanla burada bu dükkanların arttığını belirtti. Sevdalı, günümüzde ise piyasa da bir çok işletmenin açıldığını, bunun yanı sıra çiçeklerini yurtdışından getirdikleri için dövizin artmasıyla, mallarını çok pahalıya aldıkları için çok zor günler geçirdiklerini belirtti. Konu hakkında devlet yetkililerine çağrıda bulunan Osman Sevdalı, devletin çiçekçilik sektöründe derhal yerli üretime geçmesini, çiçekçilerin mallarını ucuza alması gerektiğini, aksi takdirde dövizin bu şekilde devam etmesi ile 1 yıla kalmadan çiçekçilerin dükkanlarını kapatabileceğini söyledi. Sevdalı, hayat hikayesini, konu ile görüşlerini ve mesleği hakkında bilinmeyenleri açıkladı.

“1990 yılında Gazimağusa’ya yerleştim"

Sevda Çiçekçilik’in işletme sahibi Osman Sevdalı, 1962 yılında Baf’ın Aydoğan köyünde doğdu. 1974 yılında ailesi ile Akdoğan’a yerleşen Sevdalı, eğitimini ve askerliğini tamamladıktan sonra evlendi. Daha sonra 1990 yılında Akdoğan köyünden Gazimağusa’ya yerleştiğini ve Tarım Bakanlığı’nda yaklaşık 23 yıl hizmet verdikten sonra emekli olduğunu söyleyen Sevdalı, 1997 yılında ise şimdiki mesleği olan çiçekçiliğe başladığını belirtti.

“Bu sektör, dengesiz bir sektördür “

Sevda Çiçekçilik’in sahibi Osman Sevdalı, çiçekçilik sektörünün iyi ve kötü yönlerinin olduğunu ancak esas olarak sektörün dengesiz bir sektör olduğunu belirtti. Sevdalı bu şekilde bugünlere kadar geldiğini, ancak dövizin artması nedeniyle birçok sıkıntı yaşadıklarını ifade etti. Bütün saksı bitkilerini, kesme çiçekleri yurtdışından getirdikleri için dövizin artmasıyla zor durumda kaldıklarını belirten Sevdalı, insanların da alım gücünün yavaş yavaş düştüğünü, bu nedenle de bu sektörde oldukça zorlanmaya başladıklarını belirtti.

“Satışlarımızdan elde ettiğimiz geliri bile düşer duruma geldik"

Osman Sevdalı, 27 yıl önce bu dükkanı açtığındaki durum ile şu an arasında dağlar kadar farkın olduğunu belirtirken, satışlarından elde ettikleri geliri bile düştüklerini, bunu da insanların alışveriş yapabilmeleri için yaptıklarını ancak bu durumda da ceplerinden gittiğini belirtti. Müşteri sayılarının da günden güne azaldığını söyleyen Sevdalı, insanların eskiden cenazelere, açılışlara, düğünlere çiçek gönderdiğini, ancak yaşanan bu krizden dolayı artık insanlarında bu işlerden yavaş yavaş ellerini çektiğini belirtti.

“Dükkanımızı kapatmak zorunda kalacağız"

Osman Sevdalı, ülkede ciddi anlamda ekonomik kriz olduğunu, sadece çiçekçilik sektöründe değil, dövizin hemen hemen tüm sektörleri etkilediğini, bunun biz zincir olduğunu ve bir halkanın zarar görmesi, diğer bütün halkaları etkileyebileceğini belirtti. Devletin bu konuda nasıl önlem alacağını bilmediğini, ancak bu sürecin böyle devam etmesi durumunda, dükkanlarını kapatmak zorunda kalacaklarını belirtti. Çalışma saatlerinin çok fazla olduğunu belirten Osman Sevdalı, sosyal hayatlarının bu meslek sayesinde neredeyse kalmadığını belirtirken, bu kadar çok çalışmalarına rağmen birşey anlamadıklarını, bir dönem daha bu şekilde devam ettiği halde mecburen bu işi bırakacaklarını söyledi.

banner97

“Bugün asgari ücretle çalışan bir kişi çiçekçilere giremez"

Osman Sevdalı, Kıbrıs insanlarında ciddi anlamda çiçek kültürünün olduğunu, ancak şu günlerde alım güçlerinin düştüğünü söyledi. Yaşanan zamlardan önce insanların, misafirliğe giderken düğüne veya cenazeye giderken çiçeklerini alıp öyle gittiğini, ancak şu durumda insanların çiçekçilere gelme oranının % 50’nin altına düştüğünü belirten Sevdalı, artık belli başlı insanların dükkanlara gidip alışveriş yapabildiğini belirtti. Sevdalı, bugün asgari ücret ile çalışan bir kişinin çiçekçilere girip çiçek alamadığını belirtirken bunun da kötü bir durum olduğunu dile getirdi.

“Ziraat ile uğraştığım için bahçe ve çiçek işlerini çok seviyorum"

Osman Sevdalı, ziraat işi ile uğraştığı için bahçe ve çiçek işlerini çok sevdiğini, çiçekçiliğin aileden gelen bir yetenek olmadığını, çiçekçi olmasının hikayesinin 1989 yılında Gaziantep’te katıldığı bir fuar da kaldığı lojmanların altında sıra sıra çiçekçilerin olduğunu, onlar ile sohbet ederken bu meslek hakkında güzel bilgiler edindiğini, çiçekçilik sektörünün içine yerleştiğini ifade ederken, 1990 yılında Kıbrıs’a döndüğünde Mağusa’ya çiçekçi dükkanını açtığını ve o dönemde kendisi ile birlikte Mağusa’da sadece 2 çiçekçi dükkanının olduğunu söyledi. Çiçekleri ve bahçe işlerini çok sevdiğini dile getiren Sevdalı, burada full bahçe bakımları, bahçelerin teknik hizmetleri, peyzaj bakımları yaptıklarını, şu an 50-60 civarında bahçeye bakım yaptığını, kendisinin hobisinin bahçeleri ve çiçekleri olduğunu belirtti.

“2000 yılına kadar çiçeçilik sektörü çok iyiydi"

90’lı yıllardan 2000’li yıllara kadar Kıbrıs’ta çiçek sektörünün çok iyi olduğunu söyleyen Sevdalı, insanların çiçekçilerden çok alışveriş yaptığını, 2003 yılından sonra ise çiçekçilere gereken ilginin gösterilmediğini kaydetti. O yıllarda çiçekçi dükkanlarının artması ve rekabetin başlaması nedeniyle ve en önemlisi hayat pahalılığın başlamasından dolayı, sektörün zarara girdiğini belirten Sevdalı, devletin de bu duruma ilgisiz kaldığını belirtti. Ülkede çiçek sektöründe üretimin olması halinde rahatlayacaklarını dile getiren Sevdalı, devletin bu konuda herhangi bir çalışması olmamasından dolayı ithal etmeye başvurmak zorunda kaldıklarını sözlerine ekledi.

“Çiçekçiler, sadece özel günlerde iş yapıyor diye bir durum söz konusu değildir”

Yaz aylarının çiçekçiler için daha çok verimli geçtiğini belirten Osman Sevdalı, düğünlerin ve nişanların ülkemizde yoğun olduğu için, çiçekçilerin yaz aylarında biraz daha nefes alabildğini belirtti. Sevdalı, çiçeklerin sadece özel günlerde iş yapıyor söylemine katılmadığını, normal günlerde de az da olsa çiçekçilerin çarkı döndürecek kadar iş yaptığını, sadece özel günlerde biraz daha yoğun olarak çalışıp kar elde etmeye çalıştıklarını söyledi. Çiçek kültürü olarak olaya baktığımız zaman Mağusa’nın Lefkoşa ve Girne’den biraz daha geride olduğunu belirten Sevdalı, Kıbrıs’ta çiçek kültürü olarak sıralama yaptığımızda Mağusa’nın 3. Sırada yer aldığını belirtti.

“Devletin KDV’lerdeki vergileri düşmesi gerekmektedir”

Osman Sevdalı, devletin bu sektörü düzeltmesi için öncelikle KDV’lerdeki vergileri düşmesi gerektiğini söylerken, devletin, çiçekçilik işinden anlayan insanlara destek çıkıp üretime sokması gerektiğini belirtti. Üretim konusunda ülke de çok sıkıntı yaşandığının altını çizen Sevdalı, ülke olarak burada üretime girmemiz gerektiğini , bahçe ve seraların kurulması gerektiğini, bunun da çiçek fiyatlarının maliyetinin düşmesi açısından önemli olduğunu söyledi. Bu durumu esnaf olarak tek başına yapamayacaklarını da belirten Sevdalı, üretime geçildiği zaman hem esnafın hem vatandaşın çiçekleri ucuza alacağını, devlete de bu durumun katkı sağlayacağından herkesin mutlu olacağını ifade etti.

banner81
YORUM EKLE
YORUMLAR
Numan Bolat viva çiçek salonu
Numan Bolat viva çiçek salonu - 2 yıl Önce

Haklısın Osman abi aynen katılıyorum Allah yardımcımız olsun

SIRADAKİ HABER