Partilerin Yunan Ayaklanmasının Yıldönümü Açıklamaları

Covit-19 önlemleri kapsamında bu yıl 25 Mart 1821 Yunan ayaklanmasının yıldönümü etkinlikleri ve öğrenci resmigeçidi de iptal edildi

Partilerin Yunan Ayaklanmasının Yıldönümü Açıklamaları
banner78

Kutlamalar, siyasi partiler tarafından yapılan açıklamalarla sınırlı kaldı.

Fileleftheros’a göre siyasi partiler, açıklamalarında özetle şu noktalara değindi:

DİSİ: “25 Mart 1821 Yunan Devrimi, büyük milli yıldönümü Kıbrıs Helenizm’ine de 1821 kahramanlarının büyüklüğünü bugün pratiğe dökme çağrısıdır. Halkın ve siyasi liderliğin ulusal ruh birliğiyle işgalden kesin kurtulana ve Kıbrıs’ı daimi güvenlik ve refah şartları altında yeniden birleştirene kadar her istikamette çaba harcamaya devam etmesi gerekir.”

banner97
AKEL: “Osmanlı İmparatorluğu’na karşı 1821’de yapılan ve çağdaş Yunan devletinin kurulması yolunu açan ulusal direnişinin 199’uncu yıldönümünü kutluyoruz.”

DİKO: “1821 kahramanları gelecek nesiller için mücadele ettiler, biz de aynısını yapmalıyız. Maalesef bu yıl bu yıldönümü covit 19 nedeniyle hak ettiği parlaklıkta kutlanamıyor. Bu şartlar altına bile kahraman atalarımızdan ders alabilir ve top yükün duyarlılık göstererek onları onurlandırabiliriz.”

EDEK: “Özgürlük isteği düşman silahından çok daha güçlüdür. 1821’den neredeyse 2 asır sonra bütün insanlık çok tehlikeli bir düşmanla karşı karşıyadır. Düşman ne kadar tehlikeli olursa olsun, tarihimiz, yenebileceğimizi gösterdi.”

Ekologlar: “1821 mücadelecileri, Türklerin silah üstünlüğüne ve uluslararası konjonktürün karşıtlığına meydan okuyarak özgürlüklerini talep ettiler.”

Dayanışma Hareketi de; Rum devlet ve yerel yönetimini, önlemleri görmezden gelmeksizin “ulusal yıldönümünü unutmamaya, bütün devlet ve yerel yönetim binalarına, özellikle de başkanlık sarayına bayrak çekmeye ve bayrakları 1 Nisan’a (EOKA’nın silahlı tedhişe başlama tarihi) kadar gönderde tutmaya” çağırdı.

banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER