Doktor İnan'dan Ekinekok Hastalığı ile ilgili vatandaşlara uyarı

Doktor İnan'dan Ekinekok Hastalığı ile ilgili vatandaşlara uyarı
banner78

Operatör Doktor Mehmet İnan Ekinekok Hastalığı ile ilgili vatandaşlara uyarıda bulundu.

Doktor İnan bu hastalığın köpeklerin bağırsaklarında yaşayan bu parazitler köpek dışkıları ile sebze ve meyvelere yumurtalarını aktarıldığını belirtti.

Mehmet İnan'ın açıklaması şu şekilde;

banner97
 "Yıllar önce ülkemizde ekinekok hastalığı yani kist hidatik hastalığının insanlarda ve hayvanlarda yaygınlığını incelemiş ve sonuçları 'Gazimağusa Bölgesinde Halk Sağlığını Tehdit Eden Ekinekok Hastalığı, oluşturduğu Ekonomik Kayıp ve Eradikasyon Programı Önerisi.Gazimağusa Sempozyumu 99' unda yayınlamıştık. Uzun süredir karaciğer kist hidatik ameliyatı yapmıyordum acaba bu hastalık ülkemizde azaldımı diye düşünürken son bir ayda biri safra yollarına açılmış, diğeri açılmamış. 11 cm çapında iki kist hidatik ameliyatı yaptım.

Safra yollarına açılmış olan vakada parsiyel kist eksizyonu, omentopeksi, koledok eksplorasyonu ve T-TÜP ameliyatı uyguladım. Diğer hastaya total kistektomi yaptım. Resimlerini paylaşıyorum. Köpeklerin barsaklarında yaşayan bu parazitler köpek dışkıları ile sebze ve meyvelere yumurtalarını aktarırlar. Yıkanmaış yenilen sebze ve meyvelerden bizlere bulaşır. Hem yiyeceklerimizi hemde ellerimizi iyice yıkamayı unutmayalım."

banner81
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cengiz ozaner
Cengiz ozaner - 5 ay Önce

Başıboş köpekler kontrol altına alınıp sahipli köpeklerin iç parazit ve aşılarını yaptırmalılar.

SIRADAKİ HABER