Enginar Faydaları Nelerdir? Enginarın Besin Değerleri

Enginar Faydaları Nelerdir? Enginarın Besin Değerleri
banner78

Enginar oldukça şifalı ve mitolojik hikayesi olan bir sebze. Tanrıların Tanrı’sı Zeus Cynara isimli bir kıza aşık olur. Ancak kız ona kafa tutar, onu istemez, buna çok sinirlenen Zeus, onu bir sebzeye çevirir.

İşte o sebze, enginardır. Hikayeye göre bilimsel adı cynara scolymus burdan gelmektedir. Enginar, Tanrıları kendine aşık edebilecek çekicilikte, ama ona kafa tutabilecek inatta ve aynı zamanda da, kalbi olan bir sebzedir. 

Enginar, kalp hastalıkları ve kanser gibi ciddi durumları önlemeye yardımcı etkileri, karaciğer ve sindirim sistemi üzerindeki besleyici etkileri, tehlikeli vücuda yayılan enflamasyonu azaltma kabiliyeti ve enfes tadıyla oldukça şifalı bir bitkidir.

Enginarın kalbi, en yaygın kullanılan ve en çok tüketilen kısmı olmasına rağmen, enginar yapraklarını da atmamalısınız- yapraklar aslında enginardaki en güçlü besinlerin saklandığı yerlerdir.

Kalp sağlığını arttırıcı çeşitli yararları nedeniyle son yıllarda oldukça popüler hale gelen enginar özü takviyeleri, genellikle sebzenin yapraklarında bulunan antioksidanlar ve bitki besinlerinden elde edilir.

Enginarın Sağlık Faydaları

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilecek Antioksidan Yönünden Güçlüdür

Kardiyovasküler Hastalıklarla Mücadele Eder

Karaciğer ve Sindirim Sistemi Detoksu Sağlar

Kilo Vermeye Yardımcı Olan Mükemmel bir Lif Kaynağıdır

Anemiyi Önleyen İyi Bir Demir Kaynağıdır

Cilt Sağlığını Geliştirir

Enginar, Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilecek Antioksidan Yönünden Güçlüdür

Enginarlar, quercetin, rutin, gallik asit ve sinarin gibi bazı hayati antioksidanlar ve fito-besleyicilerle doludur.

Enginar, yüksek ORAC (oksijen radikal emme kapasitesi) skoruna ve dolayısıyla vücuttaki oksidatif stresle savaşmada güçlü bir yeteneğe sahip olmaları açısından beslenmenizde bulunması gereken bir besindir.

Yüksek miktarda antioksidan içeren bir gıdanın en önemli faydalarından biri, kanser hücreleri kontrolsüz kaldığında vücutta oksidasyon ve serbest radikal birikmesi nedeniyle kanser büyümesini engeller ve kansere karşı koruma sağlar.

banner97
Antioksidanlar, serbest radikallerle savaşmak ve yaşlanma ile görülen hastalıkların başlangıcını yavaşlatmak için vücudun tam olarak ihtiyaç duyduğu şeydir. Enginarlarda bulunan antioksidanların – özellikle rutin, kersetin ve gallik asit – kanser hücrelerinin büyümesini azaltması ve bu nedenle kanserli tümörlerin çoğalmasını önlediği çalışmalarda görülmüştür.

Enginarın özellikle etkili olduğu iki kanser türü vardır, meme kanseri ve hepatosellüler karsinom. Hücresel Fizyoloji, Oksidatif Tıp Dergisi ve Hücresel Ömür Dergisi’nde yayınlanan araştırmalar, enginarın yenilebilir kısımlarından polifenolik ekstraktların apoptozu (programlanmış hücre ölümü) indüklediğini (başlatmak, uyarmak) ve meme kanseri hücre dizisi MDA-MB231’in istilacı potansiyelini azalttığı bulundu.

Ulusal Araştırma Merkezi’nin, Mısır Dokki Giza’daki Tıbbi Kimya Bölümü tarafından yapılan bir başka çalışma, sıçanlarda balık yağı ve enginarların hepatosellüler karsinoma üzerindeki koruyucu etkilerini araştırdı. Araştırmacılar, sıçanları sekiz gruba ayırdıktan sonra “sonuçların %10 balık yağı ve %1 enginar yaprağının hepatosellüler karsinomadan belirli bir dereceye kadar korumayı başardığına dikkat çekti.

Ayrıca enginar ve omega-3, anjiyogeneze (Kanser hücresinin, var olan damarlardan yeni damar uzantıları oluşturmasına denir) karşı koruyucu gıdalar olarak da değerlendirilebilirler. 

Enginar Kardiyovasküler Hastalıklarla Mücadele Eder

Enginar ve özünün tüketimi, sağlıksız kolesterol seviyelerini düşürmek, vücuttaki iltihaplanmayı yatıştırmak ve kan akışını iyileştirmede faydalıdır.

Yüksek kolesterol seviyesine sahip kişilerin kalp hastalığı geliştirme, kalp durması veya felç geçirme riskleri daha fazladır, ama neyse ki enginarda bulunan güçlü madde cynarin, kolesterolü sağlıklı bir seviyeye getirmenin en iyi yollarından biridir. (4)

Enginarın lipidik ve glisemik azaltıcı etkisi aynı zamanda koroner kalp hastalıklarını ve metabolik bozuklukları önlemeye yardımcı olur. (5)

Kolesterol Gerçeği ve Ketonlar! Nedirler? Önemi ve Faydaları Nelerdir?

Karaciğer ve Sindirim Sistemi Detoksu Sağlar

Enginar, sindirim safra üretimini arttırma ve vücudu detoks etme kabiliyetleri nedeniyle, sindirim sistemini beslemek ve uygun bağırsak sağlığını eski haline getirmek için özel olarak oluşturulan bir diyet olan GAPS diyetine dahil edilmiştir.

GAPS diyetinde onaylanmış yiyecekler, bağırsak florasının iyileştirilmesi, sindirim sistemi hastalıklarına bağlı semptomların azaltılması ve bağışıklık sisteminin desteklenmesi ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Enginar, etkili bir karaciğer koruyucu olan güçlü bir antioksidan flavonoid silimarin içerir.

Cynarin , enginarda bulunan spesifik bir maddedir, karaciğer tarafından üretilen ve nihayetinde sindirimi sağlamak ve besinlerin emilimine yardımcı olmaktan sorumlu olan safra üretimini pozitif olarak arttırdığı görülmüştür. Uygun safra üretimi olmadan, sağlığı bir besleme yada diyet uygulanamaz çünkü temel besinlerin ve yağ asitlerinin çoğu uygun şekilde emilmez. (5)

Araştırmalar ayrıca, enginar yaprağı ekstraktının, dünyanın önde gelen sindirim bozukluklarından biri olan irritabl barsak sendromu (IBS) ile ilişkili semptomların giderilmesinde çok faydalı olabileceğini göstermiştir. IBS genellikle kabızlık, ishal, şişkinlik, mide ağrısı gibi acı veren semptomlara neden olan bir durumdur. (6)

Enginarın yüksek lif içeriği, iltihabı azaltma kabiliyeti ve enginarın bağırsak astarı ve karaciğer üzerindeki besleyici etkisinden dolayı IBS ve diğer sindirim bozukluklarına fayda sağladığına inanılmaktadır.

Enginarın Besin Değerleri

Ortalama büyüklükte bir enginar (yaklaşık 120 gram) aşağıdakileri içerir:(8) Lif bakımından çok zengindir, bu nedenle orta boy bir enginar 14 gram karbonhidrat içerirken, 10 gram lif net karbonhidratı 4 grama düşürür – ketojenik diyetiçin doğal, zengin bir sebzedir.

 • 64 kalori
 • 14.3 gram karbonhidrat
 • 3,5 gram protein
 • 0.4 gram yağ
 • 10.3 gram lif
 • 10.7 mikrogram B12 vitamini (%27 günlük değer)
 • 17.8 mikrogram K vitamini (%22 günlük değer)
 • 8.9 miligram C vitamini (%15 günlük değer)
 • 50.4 miligram magnezyum (%13 günlük değer)
 • 0,3 miligram manganez (%13 günlük değer)
 • 343 miligram potasyum (%10 günlük değer)
 • 87.6 miligram fosfor (%9 günlük değer)
 • 0,2 miligram bakır (%8 günlük değer)
 • 1,3 miligram niasin (%7 günlük değer)
 • 0.1 miligram riboflavin (%6 günlük değer)
 • 0.1 miligram B6 vitamini (%5 günlük değer)
 • 0.7 miligram demir (%4 günlük değer)
 • 0,1 miligram tiamin (%4 günlük değer)
 • 0.3 miligram pantotenik asit (%3 günlük değer)
 • 25,2 miligram (%3 günlük değer)
 • 0.5 miligram çinko (%3 günlük değer)

KAYNAK: Mutlu ve Sağlıklı

banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER