Dünya tütün raporu açıklandı: Türkiye 1. oldu

Dünya tütün raporu açıklandı: Türkiye 1. oldu
banner78

Dünya Sağlık Örgütü'nün raporuna göre, tütün tüketiminin azaltılması için tavsiyeleri en iyi yerine getiren ülke Türkiye. Her yıl 8 milyon kişinin tütüne bağlı sağlık sorunları nedeni ile hayatını kaybettiği belirtilen raporda, tütünle mücadele konusunda yeni öneriler de sıralandı.

Türkiye, tütün tüketiminin azaltılması için tavsiyeleri tam olarak hayata geçiren birinci ülke. Bu veri Dünya Sağlık Örgütü'nden.

Dünya Sağlık Örgütü, dünya tütün raporunu açıkladı. Liste başında olan Türkiye'yi Brezilya takip ediyor.

banner97
Tütünün sadece sigara şeklinde içilmediği, aynı zamanda çiğnenerek ya da buruna çekilerek tüketildiğine dikkat çekilen raporda, alınan önlemlere rağmen birçok kişi için tütünden vazgeçmenin güç olduğu vurgulandı.

Alınan önlemlere, yapılan duyurulara rağmen her yıl 8 milyon kişi tütüne bağlı sağlık sorunları yüzünden hayatını kaybediyor.

Sigara sadece sağlığı değil, ekonomiyi de olumsuz yönde etkiliyor. Sağlık giderleri ve iş göremezlik raporları nedeniyle tütünün ekonomide yol açtığı kayıp ise 1 trilyon 400 milyar doları buluyor. Avrupa bölgesine ilişkin istatistiklere göre Gürcistan'da erkeklerin yüzde 57'si, Almanya'da yüzde 29'u, İzlanda'da da yüzde 15,3'ü sigara içiyor.

Dünya Sağlık Örgütü, raporda sigarayı bırakmak isteyenlere destek amaçlı telefon ve online danışmanlık hizmeti sağlanması ile nikotin tedavilerinin mali olarak desteklenmesi önerisinde bulundu.

banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER