Erdoğan: "İhracatçılarımız döviz alırken kambiyo vergisi ödemeyecek"

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nde (TİM) önemli açıklamalarda bulunuyor.

Erdoğan: "İhracatçılarımız döviz alırken kambiyo vergisi ödemeyecek"
banner78

Ülkemizdeki 83 bin ihracatçımızı aynı çatı altında toplayan bu güzide kuruluşumuzu ticaretimizin de amiral gemisi olarak görüyorum.

Dün Asya Güvenlik ve Ekonomik İşbirliği Toplantısı için Tacikistan’daydık, ve Tacikistan’da 30’u aşkın ülke ile bir aradaydık. Nitekim bunlarla tek tek görüşmeler yaptık, ülkeler arası işbirliğini nasıl geliştiririz bunları görüştük, ve süreci de yanımdaki bakan arkadaşlarla beraber başlatmış olduk.

Tabii küresel düzeyde Asya önemli bir yer oluşturuyor, bu kıtada Çin’in çok çok farklı bir yeri var, öbür tarafta Rusya’nın çok çok farklı bir yeri var aynı şekilde Hindistan. Bunların hepsiyle geleceğe nasıl alt yapı oluştururuz, siz değerli ihracatçılarımız için nasıl bir akıncı rolünü oynarız bunun adımlarını attık.

Geçtiğimiz yıl 1 milyar dolardan fazla ihracat yapan firma sayımız 10’dan 13’e çıktı.

İhracatta ileriye doğru atılan her adımın yüzbinlerce istihdam olarak ülkemize döndüğünü görüyoruz.

Bu yıl Mayıs ayı itibari ile ihracatımız 171.4 milyar dolara çıkmış bulunuyor, yükseliş olumlu anca yetersiz bir an önce 200 milyar dolar sınırını aşmamız gerekiyor. Bizlere bu yakışır.

Değerli arkadaşlar dövizdeki yükseliş nedeniyle ithalatın pahalı hale gelmesiyle, pek çok ürünün içerde üretilmesi ve ihraç imkanlarının yollarını da açmıştır.

Dünyada yatırımların gerilediği bir dönemde ulaştığımız bu rakamlar Türkiye’nin hala gözde bir merkez olduğunu gösteriyor.

Turizm’de 2023’te hedef 70 milyon turist ve 70 milyar dolar turizm geliri hedefi artık bizler için hayal olmaktan çıkmış, her geçen gün yaklaştığımız bir gerçeğe dönüşmüştür.

Dış finansman ihtiyacımızı azaltan bu gelişmeler en çok da ihracatçılarımız için avantaj sağlıyor.

Tabii Türkiye’nin Çin’in ve Rusya’nın yaptığı gibi örtülü develüasyonlarla parasının değerini aşağıda tutma şansı yoktur.

İhracatımızın yarısından fazlasını yaptığımız AB ile siyasi ilişkilerimiz ne kadar dalgalı olursa olsun, ekonomi boyutunu sağlam tutmak zorundayız, her ne kadar Avrupa ülkemize karşı spekülatif kur ataklarına karşı sessiz kalmış olsa da biz duruşumuzu bozmayacağız.

Değerli arkadaşlar şunu unutmayın rızkın 10’da 9’u ticaret, ticarette başarının 10’da 9’u da cesarettir. Dışarıda ki ve onların taşeronluğunu yapan içerideki kimi kesimlerin, milletimizin moralini bozmak için ellerinden geleni yaptığını biliyoruz.

banner97

Buradan tüm sanayicilerimize üreticilerimize sesleniyorum, ülkenize güvenin, devletinize güvenin, elinizdeki tüm imkanları yatırıma, üretime, istihdama, ihracata yöneltin.

Türkiye’yi cari açık veren bir ülkeden, cari fazla veren bir ülkeye taşımaya çok yaklaştık. Biz sizlere güveniyoruz, sizlerin de bizlere güvenmesini istiyoruz. Gelin hep birlikte ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştıralım.

Türkiye cari açık veren ülkeden cari fazla veren ülkeye taşımaya çok yaklaştık.

İktidara geldiğimiz günden beri Türkiye'yi demokrasi ve ekonomi temelleri üzerinde büyütmeye devam ediyoruz.

İhracatçılarımıza destek olmak için reformları hayata geçirdik. Yaptığımız iyileştirmelerle ihracata yönelik çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz. Gümrük kapılarının modernizasyonu kesintisiz sürüyor.

Tek pencere sistemiyle dış ticaret için gerekli belge ve bilgileri tek bir başvuru noktasından sunuyoruz.

İhracatçılarımızı desteklemek için geçen yıl 2 milyar lira, bu yıl ise 3.1 milyar lira kaynak ayırdık. Türk Eximbank'ın sermayesini 3 milyar liradan 10 milyar liraya çıkardık. Geçtiğimiz yıl sektöre 44.2 milyar dolar tutarında finansman desteği sağladık. Böylece toplam ihracatımızın yüzde 26'sını finanse etmiş olduk.

Şimdi sizlere bir müjde daha vermek istiyorum. Bugün imzaladığım, yarın da Resmi Gazete'de yayımlanacak. Sanayi sicil belgesi sahipleri ve ihracatçı birliklerine yapılan döviz satımlarına muafiyet getiriyoruz. Artık ihracatçılarımız döviz alırken binde 1'lik kambiyo vergisi ödemeyecek. Döviz spekülasyonu için aldığımız önlemlerin ihracatçıları etkilemesinin önüne geçiyoruz.

Siyasi ve ekonomik olarak küresel düzeyde yeni bir dünya inşa ediliyor. Bu süreç ABD, Rusya, Çin, Japonya gibi ülkelerin hemen ardından gelen grupta bulunan Türkiye'yi yakından ilgilendiriyor. Ay sonu Osaka'da G20 toplantısı var. G20 zirvesinde orada olacağız. 

Yetkililer ön görüşmeleri yapmak için oralara gidiyorlar. Ay sonunda oradayız, dünya devleriyle Trump, Putin'le ikili görüşmeler yapmak üzere ikili ele alma ve her iki ülke arasındaki bir çok konuyu değerlendirmede bulunacağız. 

Temmuz'da Çin Halk Cumhuriyeti'ne geçeceğiz. Türkiye-Çin müzakeresi yapacağız. Dün bir görüşme yaptık ama asıl görüşmeyi Çin'de yapacağız.

Yoğun bir süreç var. Eylül ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu yapılacak.

Başka birilerinin ülkemizle ilgili başka niyetleri var. Önemli olan bizim ne istediğimiz ne yaptığımızdır. Allah'ın izniyle hiçbir kimse bizim önümüzü kesemez, bunu böyle bilin!

banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER