5 TIR dolusu Nutella çaldılar

5 TIR dolusu Nutella çaldılar
banner78

İtalya'nın ünlü kakaolu fındık kreması Nutella, organize bir soyguna konu oldu. 500 bin Euro değerindeki 5 TIR dolusu Nutella'yı çalan bir çete yaklaşık iki yıl sonra yakalandı.

2016 yılında sahte bir dağıtım şirketi kurarak 5 TIR dolusu Nutella'yı çaldıkları gerekçesiyle üç kişi ev hapsine alındı, bir kişi de adli kontrol altına alındı. İtalyan basınında yer alan haberlere göre bu dört kişi, 500 bin Eurodeğerindeki Nutella kargosunu çalmak için teferruatlı bir plan uyguladı.

BBC Türkçe'nin haberine göre çete ilk olarak Bologna kentinde bir şirket kurarak Nutella'nın üreticisi Ferrero ile irtibata geçti. Sahte belgelerle 3 milyon Euro ciro gösteren şirket ilk olarak Ferrero'dan 100 bin Euro değerinde Nutella satın aldı. Bu alımla Ferrero'nun güvenini kazanan çete, daha sonra ise 'büyük vurgun' için harekete geçti ve bu kez 500 bin Euro değerinde Nutella sipariş etti.

Ferrero, bu satış karşılığında aldığı çekin sahte olduğunu keşfettiğinde ise 5 TIR dolusu Nutella çoktan ortadan kaybolmuştu.

Nutella'nın üreticisi, çetenin şirket adresi olarak gösterdiği Bologna'daki adrese başvurduğunda ise 'şirket sahipleriyle' değil, binayı onlara kiralayan ancak kira ücretini alamadığı için öfkeli mülk sahibiyle karşılaştı. Olayın polise bildirilmesi üzerine, çetenin tırları için aldığı benzinin parasını da ödemediği ve bir benzin istasyonunu da 8 bin Euro dolandırdığı ortaya çıktı.

Operasyonun adı: 'Acı Fındık'

Polisin 'Acı Fındık' adını verdiği operasyonda yaklaşık iki yıl sonra çete yakalandı. Bologna'daki üç erkek ile Napoli'deki bir kadın hakkında dolandırıcılık amaçlı suç örgütü kurmak ve nitelikli dolandırıcılık suçlamalarıyla soruşturma açıldı. Antonio Annunziata (33), Giosuè Guglielmi (47), Ferdinando Faravolo (41) isimli şüpheliler soruşturma süresince ev hapsine alınırken, 34 yaşındaki Napolili bir kadına da adli kontrol uygulanmasına karar verildi.

banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER