Bir şehir daha turist kısıtlamasına gidiyor

Belçika Bruges reklam ve tanıtım kampanyalarını sonlandıracak

Bir şehir daha turist kısıtlamasına gidiyor
banner78

Turist sayısının artmasıyla yaşanan sorunlardan bunalan Avrupa kentlerine Bruges de eklendi.

Belçika’nın tarihi şehri Bruges günlük ziyaretçi sayısını azaltmak için bir dizi önlem alıyor.

Belçika’nın Flamanca yayın yapan Het Laatste Nieuws haber sitesine göre, Bruges Belediye Başkanı Dirk De Fauw, şehri ziyaret eden turist sayısının ikamet eden kişi sayısının yaklaşık 3 katı olduğunu, yaşanan zorluklar nedeniyle günlük ziyaretçi sayısında kısıtlamalara gidilmesi gerektiğini belirtti.

De Fauw, "Turist akınını kontrol etmemiz gerekiyor. Bruges'ün Disneyland'e dönüşmesini istemiyoruz" dedi. 

Günlük turistlerin yerine şehirdeki otel kapasitesinin de kullanılması ve gelir sağlaması için ‘konaklayan ziyaretçi kitlesinin’ teşvik edilmesi gerektiğini aktaran De Fauw, bu çerçevede günlük gezilere ilişkin reklam ve tanıtım kampanyalarının sonlandırılması kararını aldı. 

banner97

De Fauw, aynı zamanda Bruges'e yakın limanlara yanaşan yolcu gemilerine de sayı kısıtlaması getirerek, bu gemilerden şehrin kalabalıklaştığı hafta sonu yerine hafta içi yanaşmalarını talep etti.

Diğer yandan, öneriye bir hayli ironik olarak Bruges halkı da şehir merkezinde sadece turistik mağazaların bulunmasından şikayet etti. Günlük ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan halk, şehir merkezinin bu mağazalar tarafından ele geçirildiğini savundu. 

Bruges genelindeki 2 bin mağazanın yaklaşık yüzde 10'u, kentle özdeşleşen çikolata, dantel ve waffle gibi ürünler satan dükkanlardan oluşuyor.

banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER