Sosyal medyadaki büyük tehlike!

Sosyal medyadaki büyük tehlike!
banner78

Günümüzde sosyal medya diye bir gerçek var. Genele bakıldığında pek çok sosyal medya kanalı mevcut. Fakat dünya üzerinde en popüler kanalların YouTube, Facebook, Twitter ve Instagram olduğunu söylemek sanırım pek de yanlış olmayacaktır.

Aslında sosyal medya akımı Facebook ile başladı. İlk başlarda insanlar Facebook’u eski okul arkadaşlarını bulmak için kullanıyorlardı. Fakat yıllar içerisinde Facebook’un kullanım amacı da fazlasıyla değiştir. Genel olarak insanlar sosyal medyayı yeni insanlarla paylaşmak, düşüncelerini kitlelere duyurmak için kullanmaya başladılar.

Sosyal medyanın sayesinde iletişime geçmemizin mümkün olmadığı kişilere sesimizi duyurmamız da mümkün oldu. Bizim düşüncelerimizi destekleyen yüzlerce kişiyle tanıtmamız da.

Fakat sosyal ağlar her zaman hayatımıza artılar katmıyor. Eğer bu mecraları doğru ve kurallar çerçevesinde kullanmazsak başımıza büyük dertler açabiliriz.

Sosyal medya kullanıcıları dikkat!

Günümüzden bir 7 – 8 yıl öncesine kadar kimse sosyal medya platformları üzerinden gerçekleşen paylaşımları, hakaretleri, küfürleri önemsemiyordu. Fakat geldiğimiz noktada, sosyal medya üzerinden edeceğiniz tek bir yanlış kelime bile sonunuzu hazırlayabilir.

banner97
Peki sosyal ağları kullanmıyor olmak bizi bu tarz tehlikelerden soyutlar mı? Elbette hayır. Okulda, kahvede, sokakta kısacası her yerde söyleyeceğiniz tek bir yanlış söz sizi özgürlüğünüzden alıkoyabilir. Nasıl mı? Rastgele ya da kasıtlı olarak çekilmiş bir video ile. Bu videonun sosyal medyaya düşmesi ve üzerinden linç girişiminin başlaması sizin sonunuzu hazırlamak için yeterli olacaktır.

Sanırım sosyal ağların yargı dağıttığını söylemek çok yanlış bir ifade olmayacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken husus, her doğrunun her yerde söylenmeyeceği gerçeği.

Son dönemde TV kanallarını dikkatli izlediğiniz zaman pek çok haberin sosyal medya kaynaklı olduğunu görebilirsiniz.

Örneğin bir dönem kız arkadaşlarının evini basıp onları döven kızların videoları vardı. Bu eylemi yapan kızlar bunu bir marifet gibi videoya alıp sonra da sosyal ağ hesaplarından paylaşmışlardı. Dolayısıyla şiddete destek verilmesi düşünülemez. Bu yanlış hareketleri onların sonunu da hazırlamış oldu.

Belki sosyal ağlar hayatımızın içerisinde bu kadar girmeseydi bu tarz olaylar unutulup gidebilirdi. Fakat sosyal medyanın etkisiyle birlikte bu tarz yanlışlar da göz önüne geliyor ve suçlular cezasını bulunuyor.

Kısaca özetlemek gerekirse, sosyal medyadan yaptığınız paylaşımlara dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Size göre son derece masum olan bir paylaşım, bazılarına tamamen ters gelebilir. Örneğin geçtiğimiz günlerde öğrencilerin sınıfta sigara içerken görüntülerin paylaşılması gibi. Bunlar tamamen yanlış paylaşımlar. Tamamen yanlış davranışlar.

Nitekim bu sebeplerden ötürü sosyal medyayı belli ölçüler çerçevesinde kullanmamız gerekiyor. Aksi takdire yaptığımız yanlış paylaşımlar bizim ya da başkalarının canını yakabilir. Her şeyin kararında yapılması gerektiğini her zaman hatırlamamız gerekiyor.

banner81
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER